Номинации за Оскар 2017

24.01.2017 г.
Номинации за Оскар 2017Преди минути, на официалния уеб сайт на наградите "Оскар" бяха публикувани номинациите за тази година.

"La La Land" води по брой номинации - в 14 от всичките 24 категории. Следват го "Първи контакт" и "Лунна светлина" с по 8, три филма имат по 6 номинации ("Манчестър до морето", Лъв: стъпки към дома" и "Възражение по съвест"). Киноисториците изравняват успеха на романтичния мюзикъл на Деймиън Шазел с този на "Титаник", номиниран през 1998 г. също за 14 Оскара, както и на "Всичко за Ева" ("All About Eve"), с 14 номинации през далечната 1951 г.

Филмът на режисьора и сценарист Теодор Ушев "Сляпата Вайша" (Канада, Франция) получи номинация в категорията за най-добър късометражен анимационен филм. Теодор Ушев е роден в Кюстендил, има двойно гражданство - българско и канадско.

Вижте целия списък с номинирани (подредени в последователността, в която са подредени от Американската академия)

За най-добър филм:

Първи контакт (продуценти - Даниел Ливайн, Шон Леви, Ерън Райдър и Дейвид Линди)
Fences (продуценти - Тод Блек, Скот Рудин и Дензъл Уошингтън)
Възражение по съвест (продуценти - Бил Меканик и Дейвид Пърмут)
Hell or High Water (продуценти - Карла Хакен и Джули Йорн)
Hidden Figures (продуценти - Питър Чърнин, Донна Джилиоти, Тиодор Мелфи, Джено Топинг и Фарел Уилямс)
La La Land (продуценти -  Фред Бъргър, Джордан Хороуиц и Марк Плат)
Лъв: стъпки към дома (продуценти - Йейн Канинг, Анджи Филдър и Емил Шърман)
Манчестър до морето (продуценти - Лорън Бек, Мат Деймън, Кимбърли Стюард, Крис Мур и Кевин Уолш)
Лунна светлина (продуценти - Дийд Гарднър, Джереми Клайнър и Адел Романски)

За актьор в главна роля:

Кейси Афлек, Манчестър до морето
Андрю Гарфилд, Възражение по съвест
Райън Гослинг, La La Land
Виго Мортенсен, Captain Fantastic
Дензъл Уошингтън, Fences

За актьор в поддържаща роля:

Махършала Али, Лунна светлина
Джеф Бриджис, Hell or High Water
Лукас Хеджис, Манчестър до морето
Дев Пател, Лъв: стъпки към дома
Майкъл Шанън, Хищници в мрака

За актриса в главна роля:

Изабел Юпер, Тя
Рут Нега, Loving
Натали Портман, Jackie
Ема Стоун, La La Land
Мерил Стрийп, Флорънс

За актриса в поддържаща роля:

Вайола Дейвис, Fences
Наоми Харис, Лунна светлина
Никол Кидман, Лъв: стъпки към дома
Октавия Спенсър, Hidden Figures
Мишел Уилямс, Манчестър до морето

За най-добър анимационен филм:

Кубо и пътят на самурая
Смелата Ваяна
Животът ми като тиквичка
Червената костенурка
Зоотрополис

За най-добър оператор:

Първи контакт (Брадфорд Янг)
La La Land (Линус Сандгрен)
Лъв: стъпки към дома (Крейг Фрейзър)
Лунна светлина (Джеймс Лакстън)
Мълчание (Родриго Прието)

За костюми:

Съюзени
Фантастични животни и къде да ги намерим
Флорънс
Джаки
La La Land

За режисура:

Първи контакт (Дени Вилньов)
Възражение по съвест (Мел Гибсън)
La La Land (Деймиън Шазел)
Манчестър до морето (Кенет Лонерган)
Лунна светлина (Бари Дженкинс)

За най-добър документален филм:

Огън в морето
I Am Not Your Negro
Life, Animated
O.J.: Made in America
13th

За най-добър късометражен документален филм:

Extremis
4.1 Miles
Joe’s Violin
Watani: My Homeland
The White Helmets

За монтаж:

Първи контакт
Възражение по съвест
Hell or High Water
La La Land
Лунна светлина

За най-добър чуждоезичен филм:

Land of Mine (Дания, Германия)
Човек на име Уве (Швеция)
Търговският пътник (Иран, Франция)
Tanna (Австралия, Вануату)
Тони Ердман (Германия, Австрия)

За грим и прически:

Човек на име Уве
Стар Трек: Отвъд
Отряд самоубийци

За музика:

Джаки (Мика Ливи)
La La Land (Джъстин Хъруиц)
Лъв: стъпки към дома (Фолкер Бертелман и Дъстин О'Халоран)
Лунна светлина (Никълъс Брител)
Пасажери (Томас Нюман)

За песен:

Audition (The Fools Who Dream), La La Land
Can’t Stop The Feeling, Тролчета
City Of Stars, La La Land
The Empty Chair, Jim: The James Foley Story
How Far I’ll Go, Смелата Ваяна

За сценография:

Първи контакт
Фантастични животни и къде да ги намерим
Аве, Цезаре!
La La Land
Пасажери

За най-добър късометражен анимационен филм:

Сляпата Вайша
Borrowed Time
Pear Cider and Cigarettes
Pearl
Piper

За най-добър късометражен филм:

Ennemis Intérieurs
La Femme et le TGV
Silent Nights
Sing
Timecode

За звуков монтаж:

Първи контакт
Deepwater Horizon: Море в пламъци
Възражение по съвест
La La Land
Съли: Чудото на Хъдсън

За звуков мишунг:

Първи контакт
Възражение по съвест
La La Land
Rogue One: История от Междузвездни войни
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi ("13 часа: Тайните войници на Бенгази")

За визуални ефекти:

Deepwater Horizon: Море в пламъци
Доктор Стрейндж
Книга за джунглата
Кубо и пътят на самурая
Rogue One: История от Междузвездни войни

За адаптиран сценарий:

Първи контакт (Ерик Хайзърър)
Fences (Огъст Уилсън)
Hidden Figures (Тиодор Мелфи и Алисън Шроудър)
Лъв: стъпки към дома (Люк Дейвис)
Лунна светлина (Бари Дженкинс и Тарел Алвин Маккрейни)

За оригинален сценарий:

Hell or High Water (Тейлър Шеридан)
La La Land (Деймиън Шазел)
Омарът (Йоргос Лантимос и Ефтимис Филипу)
Манчестър до морето (Кенет Лонерган)
20th Century Women (Майк Милс)

Презентацията на номинациите ще бъде излъчена на живо през интернет от телевизия ABC в 5:18 a.m. PST., чрез предварително записани клипове.
Copyright © 2017 Dir.bg.