Оскар 2018: девет номинации за най-добър филм

23.01.2018 г.
Оскар 2018: девет номинации за най-добър филмПреди минути приключи директното излъчване през интернет на обявяването на номинациите за наградите Оскар 2018 г., които ще бъдат връчени на 4 март и ще се излъчват в България директно по bTV Cinema.
Номинациите бяха оповестени след 05:20 ч. сутринта по тихоокеанско време, чрез встъпително слово от президента на Академията Джон Бейли, който даде думата на актрисата Тифани Хадиш и актьора Анди Съркис.

Категориите са общо 24.
Най-голям брой номинации - 13 - има "Формата на водата". "Дюнкерк" има 8, "Три билборда извън града" - 7, "Най-мрачният час" и "Невидима нишка  - по 6, "Блейд Рънър 2049" и "Lady Bird" - по 5, "Призови ме с твоето име", "Бягай!", "Mudbound" и "Междузвездни войни: Последните джедаи" - по 4.

Продуцентите на девет филма ще се борят за отличието "най-добър филм". Това са:
- Призови ме с твоето име
- Най-мрачният час
- Дюнкерк
- Бягай!
- Lady Bird
- Невидима нишка
- Вестник на властта
- Формата на водата
- Три билборда извън града.

Номинации за режисура:
- Кристофър Нолан ("Дюнкерк")
- Джордан Пийл ("Бягай!")
- Грета Гъруиг ("Lady Bird")
- Пол Томас Андерсън ("Невидима нишка")
- Гийермо дел Торо ("Формата на водата").

Номинации за актьор в главна роля:
- Тимъти Шаламей ("Призови ме с твоето име")
- Даниел Дей-Луис ("Невидима нишка")
- Даниел Калуя ("Бягай!")
- Гари Олдман ("Най-мрачният час")
- Дензъл Уошингтън ("Roman J. Israel, Esq.").

Номинации за актриса в главна роля:
- Сали Хокинс ("Формата на водата")
- Франсис Макдорманд ("Три билборда извън града")
- Марго Роби ("Аз, Тоня")
- Сърша Ронан ("Lady Bird")
- Мерил Стрийп ("Вестник на властта")

Номинации за оригинален сценарий:
- Емили Гордън и Кумал Нанджиани ("The Big Sick")
- Джордан Пийл ("Бягай!")
- Грета Гъруиг ("Lady Bird")
- Гийермо дел Торо и Ванеса Тейлър ("Формата на водата")
- Мартин Макдона ("Три билборда извън града").

Номинации за адаптиран сценарий:
- Джеймс Айвъри ("Призови ме с твоето име")
- Скот Нюстатър и Майкъл Уебър ("The Disaster Artist")
- Скот Франк, Джеймс Манголд и Майкъл Грийн ("Логан: Върколакът")
- Ерън Соркин ("Принцесата на покера")
- Върджил Уилямс и Дий Рийз ("Mudbound").

Други номинации:

за поддържащ актьор:
- Уилем Дефо ("Проектът „Флорида“")
- Уди Харелсън ("Три билборда извън града")
- Ричард Дженкинс ("Формата на водата")
- Кристофър Плъмър ("Всичките пари на света")
- Сам Рокуел ("Три билборда извън града").

за поддържаща актриса:
- Мери Джей Блайдж ("Mudbound")
- Алисън Джани ("Аз, Тоня")
- Лезли Манвил (Невидима нишка")
- Лори Меткалф ("Lady Bird")
- Октавия Спенсър ("Формата на водата").

за музика:
- Джон Уилямс ("Междузвездни войни: Последните джедаи")
- Ханс Зимър ("Дюнкерк")
- Джони Гринууд ("Невидима нишка")
- Александр Деспла ("Формата на водата")
- Картър Бъруел ("Три билборда извън града").

за визуални ефекти:
- "Междузвездни войни: Последните джедаи"
- "Блейд Рънър 2049"
- "Пазители на галактиката vol. 2"
- "Конг: Островът на черепа"
- "Войната за планетата на маймуните".

за сценография:
- "Красавицата и звяра"
- "Блейд Рънър 2049"
- "Най-мрачният час"
- "Дюнкерк"
- "Формата на водата".

за операторско майсторство:
- "Блейд Рънър 2049"
- "Най-мрачният час"
- "Дюнкерк"
- Mudbound"
- "Формата на водата".

за костюми:
- "Красавицата и звяра"
- "Най-мрачният час"
- "Невидима нишка"
- "Формата на водата"
- "Довереникът на кралицата".

за звуков монтаж:
- "Зад волана"
- "Блейд Рънър 2049"
- "Дюнкерк"
- "Формата на водата"
- "Междузвездни войни: Последните джедаи".

за звуков мишунг:
- "Зад волана"
- "Блейд Рънър 2049"
- "Дюнкерк"
- "Формата на водата"
- "Междузвездни войни: Последните джедаи".

за най-добра късометражна анимация:
- "Dear Basketball"
- "Garden Party"
- "Lou"
- "Negative Space"
- "Revolting Rhymes".

за най-добър късометражен филм:
- "DeKalb Elementary"
- "The Eleven O'Clock"
- "My Nephew Emmett"
- "The Silent Child"
- "Watu Wote / All of Us".

за монтаж:
- "Зад волана"
- "Дюнкерк"
- "Аз, Тоня"
- "Формата на водата"
- "Три билборда извън града".

за грим и прически:
- "Най-мрачният час"
- "Довереникът на кралицата"
- "Чудо".

за най-добър чуждоезичен филм:
- "Фантастична жена" ("Una Mujer Fantástica" / "A Fantastic Woman", копродукция Чили, Германия, Испания, САЩ)
- "Обидата" ("L'insulte" / "The Insult", копродукция Ливан, Белгия, Кипър, Франция, САЩ)
- "Нелюбов" (копродукция Русия, Франция, Германия, Белгия)
- "За тялото и душата" (Унгария)
- "Квадратът" (копродукция Швеция, Дания, Германия, Франция).

за късометражен документален филм:
- "Edith+Eddie"
- "Heaven Is a Traffic Jam on the 405"
- "Heroin(e)"
- "Knife Skills"
- "Traffic Stop".

за документален филм:
- "Abacus: Small Enough to Jail" (САЩ)
- Лица, места (Франция)
- "Icarus" (САЩ)
- "Last Men in Aleppo" ("De sidste mænd i Aleppo", Дания, Сирия)
- "Strong Island" (САЩ, Дания).

за песен:
- "Mighty River" (от "Mudbound")
- "Mystery of Love" (от "Призови ме с твоето име")
- "Remember Me" (от "Тайната на Коко")
- "Stand Up for Something" (от "Marshall")
- "This Is Me" (от "Най-великият шоумен").

за най-добър анимационен филм:
- "Бебе Бос" (САЩ)
- "The Breadwinner" (Ирландия, Канада, Люксембург)
- "Тайната на Коко" (САЩ)
- "Бикът Фердинанд" (САЩ)
- "Да обичаш Винсент" (Великобритания, Полша).
Copyright © 2018 Dir.bg.