Номинации за наградите „Оскар“ 2019

22.01.2019 г.
Номинации за наградите „Оскар“ 2019Номинациите за най-престижните филмови награди, тези на Американската киноакадемия, или за по-лесно „Оскар“, бяха оповестени този следобед (сутрин по местно време) на живо от импровизирано студио в „Самуел Голдуин Тиътър“ в Лос Анджелис от актьорите Трейси Елис Рос и Кумал Нанджиани.

Фаворитката“ на Йоргос Лантимос и „Roma“ на Алфонсо Куарон са номинирани в най-много категории – общо 10. „Черната пантера“, „Роди се звезда“ и „Вице“ са с по 8 номинации. „Черната пантера“ влезе в историята като първия комиксов хит, номиниран за най-добър филм. "BlacKkKlansman" има 6 номинации, "Green Book" и "Бохемска рапсодия" - по 5, "Първият човек" - 4.

Както е известно, награждаването ще се проведе на 24 февруари в „Долби Тиътър“ и ще се излъчва пряко от ABC (в България - от Kino Nova). Церемонията няма да има официален водещ, след оттеглянето на Кевин Харт. Това ще е първият подобен случай за последните 30 години. Очаква се Академията да избере популярни лица, чиито имена засега се пазят в тайна, за връчване на наградите.

Ето и пълният списък с номинираните в 24-те категории:

Най-добър филм
Роди се звезда
Roma
„Green Book”
Фаворитката
BlacKkKlansman
Бохемска рапсодия
Черната пантера
Вице

Най-добър режисьор
Адам Маккей - „Вице
Алфонсо Куарон - „Roma
Павел Павликовски - „Студена война
Спайк Лий - „BlacKkKlansman
Йоргос Лантимос - „Фаворитката

Най-добър актьор
Брадли Купър - „Роди се звезда
Рами Малек - „Бохемска рапсодия
Уилем Дефо - „Ван Гог: Пред портите на вечността
Крисчън Бейл -  „Вице
Виго Мортенсен - „Green Book”

Най-добра актриса
Глен Клоус - „Съпругата
Лейди Гага - „Роди се звезда
Мелиса Маккарти - „Can You Ever Forgive Me?“
Ялица Апарисио - „Roma
Оливия Колман -  „Фаворитката

Най-добър поддържащ актьор
Махършала Али - „Green Book”
Сам Елиът - „Роди се звезда
Ричард Е. Грант - „Can You Ever Forgive Me?“
Адам Драйвър - „BlacKkKlansman
Сам Рокуел - „Вице

Най-добра поддържаща актриса
Рейчъл Вайс - „Фаворитката
Ейми Адамс - „Вице
Реджина Кинг - „If Beale Street Could Talk“
Ема Стоун - „Фаворитката
Марина де Тавира - „Roma

Най-добър оператор
Roma
Фаворитката“ (Роби Райън)
Студена война“ (Лукаш Жал)
Роди се звезда“ (Матю Либатик)
„Never Look Away” (Калеб Дешанел)

Най-добър оригинален сценарий
Roma
Фаворитката
Вице
„Green Book“
First Reformed

Най-добър адаптиран сценарий
Роди се звезда
„If Beale Street Could Talk“
BlacKkKlansman
„Can You Ever Forgive Me?“
„The Ballad of Buster Scruggs“

Най-добър чуждоезичен филм
Roma”, Мексико, САЩ
„Крадци от магазини” (a.k.a. "Джебчии"), Япония
Студена война“, Полша, Франция, Великобритания
„Never Look Away” ("Werk ohne Autor"), Германия, Италия
Капернаум”, Ливан, САЩ

Най-добър анимационен филм
Феноменалните 2
Островът на кучетата
Ралф разбива интернета
„Murai“
Спайдър-мен: В Спайди-вселената

Най-добра сценография
Фаворитката
Roma
Първият човек
Мери Попинз се завръща
Черната пантера

Най-добри костюми
Фаворитката
Черната пантера
Мери Попинз се завръща
Кралицата на Шотландия
„The Ballad of Buster Scruggs“

Най-добра музика
Николас Брител - „If Beale Street Could Talk“
Терънс Бланчард - „BlacKkKlansman
Александр Деспла - „Островът на кучетата
Лудвиг Йорансон - „Черната пантера
Марк Шейман - „Мери Попинз се завръща

Най-добра песен
„All The Stars“, „Черната пантера
„I’ll Fight”, „RBG“
„The Place Where Lost Things Go ”, „Мери Попинз се завръща
„When A Cowboy Trades His Spurs for Wings“, „The Ballad of Buster Scruggs“
„Shallow“, „Роди се звезда

Най-добър монтаж
Фаворитката
BlacKkKlansman
Бохемска рапсодия
„Green Book“
Вице

Най-добър звуков мишунг
Черната пантера
Първият човек
Бохемска рапсодия
Roma
Роди се звезда

Най-добър звуков монтаж
Нито звук
Бохемска рапсодия
Първият човек
Roma
Черната пантера

Най-добри визуални ефекти
Историята на Кристофър Робин и Мечо Пух
Отмъстителите: Война без край
Първият човек
Играч първи, приготви се
Соло: История от Междузвездни войни

Най-добър грим и прически
Кралицата на Шотландия
Граница
Вице

Най-добър документален филм
Free Solo
Hale County This Morning, This Evening
Minding the Gap
Of Fathers and Sons
RBG

Най-добра късометражна анимация
Animal Behaviour
Bao
Late Afternoon
One Small Step
Weekends

Най-добър късометражен игрален филм
Detainment
Fauve
Marguerite
Mother
Skin

Най-добър късометражен документален филм
Black Sheep
End Game
Lifeboat
A Night at the Garden
Period. End of Sentence.
Copyright © 2019 Dir.bg.