30-ти "награди за дух" (Spirit Awards), Birdman с 6 номинации

26.11.2014 г.
30-ти Вчера бяха обявени номинациите за наградите на организацията с нестопанска цел "Film Independent", фаворизираща независимите филм-мейкъри и подпомагаща ги да изграждат своя публика, както и професионалното им развитие чрез две програми - "Artist Development" и "Project Involve". Организацията прави над 250 скрининга и събития годишно, сред които настоящите награди и Лос Анджелеския филмов фестивал.

Номинациите на "Film Independent Spirit Awards 2015" се водят от "Бърдмен, или Неочакваната добродетел на невежеството" (реж. Алехандро Иняриту) на Fox Searchlight в 6 категории, следвани от номинираните в 5 категории "Юношество" (реж. Ричард Линклейтър) на IFC Films, "Лешояда" (реж. Дан Гилрой) на Bold Films и непоказвания у нас "Selma" (реж. Ава Дюверней) на Plan B Entertainment.

Актрисата Росарио Доусън ("Мъже в черно II", "Sin City: Град на греха", "Град на греха: Жена, за която да убиваш") и мексиканският продуцент и актьор Диего Луна ("Фрида", "Свободна територия", "Милк", "Елизиум") обявиха номинациите във "W Hotel" в Холивуд. Победителите ще бъдат обявени на 21 февруари 2015 г., в деня преди Оскарите, на церемония в обичайната локация - в бяла палатка на брега на Санта Моника. Шоуто ще се излъчва директно по американската кабелна телевизия IFC.

4 от номинациите за режисьори следват номинациите за най-добър филм - това са Иняриту за "Birdman", Ава Дюверней за "Selma", Ричард Линклейтър за "Boyhood" и Деймиън Шазел за "Whiplash" ("Камшичен удар"). Номинация има и Дейвид Зелнър за "Kumiko, The Treasure Hunter".

За номиниране за наградите се допускат филмови бюджети под $20 млн, което извади от класацията ленти като "Ловец на лисици", "Гранд Хотел Будапеща" и "Вроден порок". Все пак, от "Film Independent" обявиха вчера, че са селектирали каста и творческия екип зад "Foxcatcher" (за "Специално отличие"), както и режисьора, каста и кастинг директора на "Inherent Vice" (за наградата "Robert Altman").

Друго ограничение е това, че за номинация едновременно в две от трите категории "режисьор", "сценарист" и "продуцент" се изисква американско гражданство или постоянно жителство.

Номинациите са селектирани от 341 предложения на 40 експерта, ангажирани от "Film Independent", а кои ще станат победители - това ще решат постоянни членове на организацията.

От миналогодишните победители 5 получиха Оскар; най-много права за споменаване получиха от Sony Classics (за 14 заглавия); два дистрибутора взеха най-много права, по 6 за "A 24" и за "Fox Searchlight".

Сред 5-те номинирани за най-добър филм, "Юношество" има най-големи приходи от продажби - $43 млн глобално, следван от $14.6 млн само в САЩ от "Birbman".

Ето и всички номинации:

BEST FEATURE (наградата се дава на продуцента; не се награждават изпълнителните продуценти)
Birdman (or The Unexpected Virtue of Ignorance)” ("Бърдмен, или Неочакваната добродетел на невежеството")
Producers: Alejandro G. Iñárritu, John Lesher, Arnon Milchan, James W. Skotchdopole
Boyhood” ("Юношество")
Producers: Richard Linklater, Jonathan Sehring, John Sloss, Cathleen Sutherland
Love Is Strange
Producers: Lucas Joaquin, Lars Knudsen, Ira Sachs, Jayne Baron Sherman, Jay Van Hoy
Selma
Producers: Christian Colson, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Oprah Winfrey
Whiplash” ("Камшичен удар")
Producers: Jason Blum, Helen Estabrook, David Lancaster, Michael Litvak

DIRECTOR
Damien Chazelle “Whiplash”
Ava DuVernay “Selma”
Alejandro G. Iñárritu “Birdman (or The Unexpected Virtue of Ignorance)”
Richard Linklater “Boyhood”
David Zellner “Kumiko, the Treasure Hunter”

SCREENPLAY
Scott Alexander & Larry Karaszewski “Big Eyes” ("Големи очи")
J.C. Chandor “A Most Violent Year” ("Най-бруталната година")
Dan Gilroy “Nightcrawler” ("Лешояда")
Jim Jarmusch “Only Lovers Left Alive”
Ira Sachs & Mauricio Zacharias “Love Is Strange”

BEST FIRST FEATURE (награда за режисьора и продуцента)
“A Girl Walks Home Alone at Night”, Director: Ana Lily Amirpour, Producers: Justin Begnaud, Sina Sayyah
“Dear White People”, Director-producer: Justin Simien, Producers: Effie T. Brown, Ann Le, Julia Lebedev, Angel Lopez, Lena Waithe
“Nightcrawler” ("Лешояда"), Director: Dan Gilroy, Producers: Jennifer Fox, Tony Gilroy, Jake Gyllenhaal, David Lancaster, Michel Litvak
“Obvious Child”, Director: Gillian Robespierre, Producer: Elisabeth Holm
“She’s Lost Control”, Director-producer: Anja Marquardt, Producers: Mollye Asher, Kiara C. Jones

FIRST SCREENPLAY
Desiree Akhavan “Appropriate Behavior”
Sara Colangelo “Little Accidents”
Justin Lader “The One I Love”
Anja Marquardt “She’s Lost Control”
Justin Simien “Dear White People”

JOHN CASSAVETES AWARD (награда "Джон Касаветис" за най-добър филм, направен с бюджет под $500 000; дава се на сценариста, режисьора и продуцента; не се награждават изпълнителните продуценти)
“Blue Ruin”, Writer-director: Jeremy Saulnier, Producers: Richard Peete, Vincent Savino, Anish Savjani
“It Felt Like Love”, Writer-director-producer: Eliza Hittman, Producers: Shrihari Sathe, Laura Wagner
“Land Ho!”, Writers-directors: Aaron Katz & Martha Stephens, Producers: Christina Jennings, Mynette Louie, Sara Murphy
“Man From Reno”, Writer-director: Dave Boyle, Writers: Joel Clark, Michael Lerman, Producer: Ko Mori
“Test”, Writer-director-producer: Chris Mason Johnson, Producer: Chris Martin

FEMALE LEAD
Марион Котияр “The Immigrant”
Ринко Кикучи “Kumiko, the Treasure Hunter”
Джулиан Мур “Still Alice”
Джени Слейт “Obvious Child”
Тилда Суинтън “Only Lovers Left Alive”

MALE LEAD
Андре Бегджамин “Jimi: All Is by My Side”
Джейк Джиленхол “Nightcrawler” ("Лешояда")
Майкъл Кийтън “Birdman (or The Unexpected Virtue of Ignorance)” ("Бърдмен, или Неочакваната добродетел на невежеството")
John Lithgow “Love Is Strange”
Дейвид Ойелоуо “Selma”

SUPPORTING FEMALE
Патриша Аркет “Boyhood” ("Юношество")
Джесика Частейн “A Most Violent Year” ("Най-бруталната година")
Кармен Иджого “Selma”
Андреа Суарес Пас “Stand Clear of the Closing Doors”
Ема Стоун “Birdman (or The Unexpected Virtue of Ignorance)” ("Бърдмен, или Неочакваната добродетел на невежеството")

SUPPORTING MALE
Риз Ахмед “Nightcrawler” ("Лешояда")
Итън Хоук "Boyhood" ("Юношество")
Алфред Молина “Love Is Strange”
Едуард Нортън “Birdman (or The Unexpected Virtue of Ignorance)” ("Бърдмен, или Неочакваната добродетел на невежеството")
Джонатан Симънс (Джей Кей Симънс) "Whiplash" ("Камшичен удар")

BEST CINEMATOGRAPHY (награда за оператор)
Darius Khondji “The Immigrant”
Emmanuel Lubezki “Birdman (or The Unexpected Virtue of Ignorance)” ("Бърдмен, или Неочакваната добродетел на невежеството")
Sean Porter “It Felt Like Love”
Lyle Vincent “A Girl Walks Home Alone at Night”
Bradford Young “Selma”

EDITING (награда за монтаж)
Sandra Adair “Boyhood” ("Юношество")
Tom Cross “Whiplash” ("Камшичен удар")
John Gilroy “Nightcrawler” ("Лешояда")
Ron Patane “A Most Violent Year” ("Най-бруталната година")
Adam Wingard “The Guest”

DOCUMENTARY (награда за режисьора и продуцента на документален филм)
“20,000 Days on Earth”, Directors: Iain Forsyth & Jane Pollard, Producers: Dan Bowen, James Wilson
“CitizenFour”, Director-producer: Laura Poitras, Producers: Mathilde Bonnefoy, Dirk Wilutzky
“Stray Dog”, Director: Debra Granik, Producer: Anne Rosellini
“The Salt of the Earth”, Directors: Juliano Ribeiro Salgado and Wim Wenders, Producer: David Rosier
“Virunga”, Director-producer: Orlando von Einsiedel, Producer: Joanna Natasegara

INTERNATIONAL FILM (награда за режисьора на чуждестранен филм)
“Force Majeure” (Sweden), Director: Ruben Östlund
“Ida” (Poland), Director: Pawel Pawlikowski
“Leviathan" (Russia), Director: Andrey Zvyagintsev
"Mommy" (Canada), Director: Xavier Dolan
"Norte, the End of History" (Philippines), Director: Lav Diaz
"Under the Skin" (United Kingdom), Director: Jonathan Glazer

ROBERT ALTMAN AWARD (награда "Робърт Олтман" за режисьора, кастинг директора и за ансамбъл-каст)
"Inherent Vice" ("Вроден порок"), Director: Paul Thomas Anderson, Casting Director: Cassandra Kulukundis, Ensemble Cast: Джош Бролин, Мартин Донован, Джена Малоун, Джоана Нюсъм, Хоакин Финикс, Ерик Робъртс, Мая Рудолф, Мартин Шорт, Серина Скот Томас, Бенисио Дел Торо, Катрин Уотърстън, Майкъл Кенет Уилямс, Оуен Уилсън, Рийз Уидърспун

SPECIAL DISTINCTION AWARD
"Foxcatcher" ("Ловец на лисици"), Director/Producer: Bennett Miller, Producers: Anthony Bregman, Megan Ellison, Jon Kilik, Writers: E. Max Frye, Dan Futterman, Actors: Стив Карел, Марк Ръфало, Чанинг Тейтъм

18th ANNUAL PIAGET PRODUCERS AWARD (награда от $25 000 за продуцент, спонсорирана от фирма "Piaget")
Chad Burris
Elisabeth Holm
Chris Ohlson

21st ANNUAL KIEHL'S SOMEONE TO WATCH AWARD (награда от $25 000 за незабелязан досега, но талантлив филммейкър, спонсорирана от фирма "Kiehl's)
"A Girl Walks Home Alone at Night", Director: Ana Lily Amirpour
"H.", Directors: Rania Attieh & Daniel Garcia
"The Retrieval", Director: Chris Eska

20th ANNUAL LENSCRAFTERS TRUER THAN FICTION AWARD (награда от $25 000 за нов режисьор-документалист, неполучил достатъчно признание досега, спонсорирана от фирма "LensCrafters")
"Approaching the Elephant", Director: Amanda Rose Wilder
"Evolution of a Criminal", Director: Darius Clark Monroe
"The Kill Team", Director: Dan Krauss
"The Last Season", Director: Sara Dosa
Copyright © 2019 Dir.bg.