Наградите на 23-ия "Златен ритон" 2017

22.12.2017 г.
Наградите на 23-ия Току-що в Пловдив на официалната церемония по закриването на 23-ия фестивал на българското документално и анимационно кино "Златен ритон" 2017 бяха връчени официалните награди.

Като резултат от своята работа, журито в състав Павлина Желева (председател), Андрей Слабаков, Вихра Григорова, Владимир Андреев и Настимир Цачев реши да присъди следните официални награди:

Специални дипломи на:

1. документалния филм „Следваща спирка - кино Одеон
(продуцент „Студио 24“, сценарист Боряна Матеева, режисьор Екатерина Минкова, оператор Борислав Георгиев, композитор Асен Аврамов)
- за духа на времето, предаден чрез историята на световното и българското кино
2. документалния филм „Добро утро, капитане
(продуцент ЕТ „Куган“, сценарист Христо Илиев (Чарли), режисьор Георги (Джеки) Стоев, оператор Атони Стоев)
- за виталността и оптимизма като начин на живот
3. документалния филм „Симон срещу страха (случаят Варсано)“
(продуцент “Агитпроп“, сценарист и режисьор Георги Тенев, оператор Борис Мисирков, Георги Богданов, композитор Иво Спасов)
- за модерния разказ на необикновената съдба на Симон Варсано
4. анимационния филм „20 ритника“
(продуцент “Метаморфоза-Н“, сценарист Дилян Еленков, режисьор и художник-постановчик Димитър Димитров, композитор Самуел Покро)
- за съчетанието на фина поетика и модерни технологии

Наградата на Община Пловдив (произведение на изкуството) се връчва:

1. на режисьора Галина Кралева за документалния филм „Поне за миг да полетя
- за емоционалното представяне на житейския и творчески път на режисьора, художника, актьора и аниматора Иван Андонов
2. на режисьора Костадин Бонев за документалния филм „Изкореняване“
- за съпричастност към съдбата на арменския народ

Наградата за дебют EX AEQUO се присъжда:

1. На режисьора Мария Аверина за документалия филм „От Кремона до Кремона
- за чувствителното подчертаване на разликата между изкуство и занаят, изразено чрез универсалния език на музиката
2. На режисьора Цветан Драгнев за документалния филм „Пустиняци
- за нормалното човешко отношение към отхвърлените от обществото
3. На режисьора Иван Стоянович, за анимационния филм „Няма начин“
- за експресивното пресъздаване на алиенацията в модерния живот
4. На режисьора и аниматор Катя Мънкова, за анимационния филм „Папагалски залъгалки - Русия“
- за топлия поглед към света на детето

Награда за художник-постановчик на анимационен филм:

В лицето на Росица Ралева за анимационния филм „Пътуваща страна
- за оригинално и стилизирано изображение

Награда за режисьор на документален филм EX AEQUO

1. в лицето на режисьора Юлия Кънчева за филма „В огледалото
- за умелото вплитане на различни съдби в отражението на нашия свят
2. в лицето на режисьора Мария Николова за филма „Дъга - Разкази в картинки
- за естетския и искрен поглед към един уникален за България артистичен феномен

Специална награда на журито EX AEQUO

1. в лицето на режисьорите Катрин Бернщайн и Асен Владимиров за документалния филм „Книжарят
- за изящния подход към един съдбовен исторически период чрез брилятно изображение, перфектен ритъм и модерно звучене
2. в лицето на режисьора, художника и аниматора Николай Тодоров за анимацонния филм „Произведено в Брахицера“
- за изключителната визия и положения огромен труд в изграждането на политическата сатира

Голямата награда “Златен ритон” за най-добър анимационен филм

на „Вятър работа“
(продуцент „Канцелария филм“ ООД, сценарист Христо Ганев, режисьор и художник-постановчик Анри Кулев)
- за концептуалната и артистична визия и общочовешкото послание

Голямата награда “Златен ритон” за най-добър документален филм

на филма „Пощальонът
(продукция на Making Movies OY (Финландия), Еlemag Pictures (Германия) и „Соул Фууд“ (България)
- за детайлното и задълбочено проследяване еволюцията на главния герой в сложния и противоречив съвременен свят.

Журито е изгледало цялата състезателна програма и е провело необходимите дебати. След като е отчетено обстоятелството, че за разлика от други свои издания 23ият фестивал включва рекорден брой филми, произведени през последните две години, журито единодушно се обединило около идеята броят на официалните и външни награди на фестивала да отговоря на обективната ситуация и е положило специални усилия в тази посока.

* * * * * * *

Журито разпредели и предоставените му допълнителни външни награди, както следва:

1. от „Биофарма Лабораторис” за най-добър сценарий:
1.1. на сценариста Димитър Стоянович за документалния филм „От признателните потомци
- за брилятния разказ за един достоен българин
1.2. на сценариста Влади Киров за документалния филм „Изкореняване“
- за проникновеното изследване на драматичните обрати в съдбата на един изстрадал народ

2. от Международен панаир - Пловдив за най-добра операторска работа:
на оператора Пламен Гелинов за документалните филми „Пустиняци“ и „В огледалото
- за художествена интерпретация и стилово разнообразие, съчетани с изтънчена чувствителност

3. от Областна администрация Пловдив за социално значима тема - почетна грамота
на документалния филм „От признателните потомци“ (продуцент „Арго филм“, сценарист Димитър Стоянович, режисьор Стефан Командарев, оператор Веселин Христов) и почетна грамота за високи творчески постижения и цялостен принос в развитието на българската кинодокументалистика на Мая Вапцарова във връзка с участието на филма й „Епоха“ за живота и творчеството на Никола Вапцаров.

4. от „Солис“ за „Обществено значима личност“
на героя и човека Костадинка Кунева, представена чрез документалния филм „Нейната изповед“ (продуцент „Синемаскоп-И.Ничев“)

5. от Дружеството на пловдивските художници – за „аниматор на филм
на Анна Харалампиева и Виргиния Иванова за анимационния филм „Как се скараха орисниците“ (продуцент “Кулев филм продукция“)

6. от „Адвантис" – за „актьорско изпълнение
в комбинирания анимационен филм „Райска ябълка“ (продуцент “Арт-47“)
на актьора Любен Чаталов

7. от „Адвантис" – за „умело използване на нетрадиционна техника в анимацията”
на Радостина Нейкова за анимационния филм „Грозна приказка“ (продуцент “Корунд-Х“)

8. от ВМРО – за документалния филм „Бойните маршове на България” (продуцент „Кадиак филм“)

* * * * * * *

На 23 Фестивал на българското документално и анимационно кино „Златен ритон“ 2017 бяха връчени и следните награди:

- Наградата на Съюза на българските филмови дейци се присъжда на филма „От Кремона до Кремона“ в лицето на режисьора Мария Аверина.

- Награда на Гилдията на кинокритиците към СБФД се присъжда на документалния филм „Книжарят“ на Катрин Бернщайн и Асен Владимиров и на анимационния филм “Вятър работа“ на Анри Кулев.

- Наградата на Българската национална филмотeка се присъжда на филма „Книжарят“ в лицето на сценаристите и режисьори Катрин Бернщайн и Асен Владимиров ("за майсторството и оригиналността, с които са предали на екрана важен момент от историята на България").

- Награда на Асоциацията на хабилитираните преподаватели по екранни изкуства "Академика 21" се връчва на филма "Offline" в лицето на сценарист, режисьор, оператор и продуцент и на филма „Пощальонът“ в лицето на режисьора Тонислав Христов.
Copyright © 2020 Dir.bg.