По мотиви от творби на немския писател Хайнрих Хайне (недовършената повест “Флорентински нощи”, 1837 г.) и френския поет и есеист Жерар дьо Нервал.
Филмът е последната част от трилогия - три самостоятелни любовни истории, които се развиват в три епохи: в средата на XIX век, в края на същия век и в средата на XX век, през около петдесет години.
Сюжетите са вдъхновени от европейския романтизъм. Историята е необичайна за традицията на българското анимационно кино. Драматургията е построена върху фабула, на пръв поглед по-подходяща за игрално кино.
Основна тема на "Флорентинска нощ" е любовта. Филмът е съставен от две паралелни истории и представлява романтичен разказ за странните проявления на любовта и за неочакваните препятствия пред нея, чието преодоляване води до също толкова неочаквани резултати. Разказва се също и за приятелството, за травмите в детството и техните белези, за скритите желания, за неосъзнатия стремеж към себепознание, за влечението към изкуството, за скулптурата, за танца и за музиката.
- Максимилиан разказва на болната Мария загадъчна история от своето детство, когато се е влюбил в красива статуя. Той става скулптор и търси начин да я пресъздаде;
- Часовникарят Филип е лишен от музикални способности, но е принуден да се яви на състезание по музика, за да се ожени за своята любима. За да спечели, той изработва невиждана музикална машина.
Художник: Пенко Гелев.
Прожекция на Световния фестивал на анимационния филм - Варна: 08.09.2022 г.
Прожекция на Синелибри - София: 16.10.2022 г.
Прожекции в Дом на киното - София, Lucky Дом на киното - Пловдив, Регионална библиотека „Пейо Яворов“ - Бургас и Фестивален и конгресен център Варна: 13.01.2023 г.
Прожекция на София Филм Фест: 27.03.2023 г.