Премиерна дата:
30.11.-0001
Времетраене:
62 мин.
Рейтинг:
Режисьор: Петя Накова, Нина Пехливанова
Описание
Любопитна порода хора живее в ромската махала в гр. Кюстендил. Чрез наблюдение филмът проследява събитията в живота на четирима от тях (в период от една година). В циганския квартал има благоустроена част, в която живеят героите, и гето, а по средата е площад с магазини и кафенета. Между тях съществуват пародийни контрасти и неизбежни прилики.
Валери („Ром Кихот”) е мъж на средна възраст. Изключително интелигентен и сетивен самодеен актьор и поет. Работи като репортер в Българско национално радио в София, но живее в панелен блок в Кюстендил. Въпреки че е надраснал произхода и етноса си, не може да пререже пъпната си връв с ромската махала и ежедневно прекарва времето си там. За да живее „като българин” в града изплаща голям кредит, който принуждава съпругата му да отиде на гурбет в Гърция. Лентата се докосва до част от житейските ”мелници” на героя.
На гурбет са и родителите на друга героиня: Далила. Тя завършва техникум с фризьорство и изживява „мечтания” абитуриентски бал, който изглежда като пищна сватба (и на практика измества с поне няколко години сватбите в ромските квартали). Като всеки млад човек тя е на прага на житейски избор: да учи, да работи, да се омъжи за дългогодишния си приятел или да помага на родителите си в Швеция?
От чужбина пък е дошла Светла – бесарабска българка от Украйна. Създала е семейство с Живко – мъж от ромски произход, живеещ в махалата, с който имат две прекрасни сламено руси момчета и хармонични взаимоотношения. Филмът проследява първата визита на майката на Светла от Украйна.
Ако границите днес са отворени и размити, за последния герой Емо са просто тесни. Той е в осми клас и е роден и израснал в същинското гето. Смята, че интеграция е „да заминеш някъде” и когато го питат „къде искаш да се интегрираш”, той отговаря: „А-а, аз че си седим тука”. Родителите му са завършили трети клас. Като екзотичен акцент в миграциите се прокрадват група холандци, които като представители на НПО идват, за да обогатят живота на децата в махалата.