Успехи на българското кино в края на първото десетилетие на 21 век

15.09.2010 г.
Успехи на българското кино в края на първото десетилетие на 21 векНа фокус: „Бунтът на L.

2010 е Година на българското кино. Обещанието, което Международният София Филм Фест и Националният филмов център дадоха на киноманите и професионалистите в началото на годината, беше за срещи с повечето от най-стойностните български филми, създадени през последното десетилетие.

Представяме на вашето внимание „Бунтът на L.” на Киран Коларов.

Програмата „Десетилетие на българското кино” е включена в извънредния „семестър” на инициативата „София Филм Фест за учащи” и представя 34 български игрални филма, произведени в периода 2000 – 2009. СФФУ е програма, която се радва на изключителен интерес от младите хора. Студентите и учениците имат право на безплатен вход. Филмите от „Десетилетието” са всяка сряда от 18.30 часа в Дома на киното и ще бъдат представени от техните автори. На прожекцията на 15 септември 2010 своя филм ще представят режисьорът Киран Коларов и изпълнителят на главната роля Деян Славчев-Део.

Бунтът на L.” - филмът

В нощта на абитуриентския си бал, гордостта на Английската гимназия - Лорис, се опитва да избяга на Запад, но е издаден и заловен. Обвинен в политическо престъпление, Лорис е осъден. Годината е 1986. В затвора лозунгът „Ако не знаеш - ще те научим, ако не можеш – ще ти покажем как, ако не искаш - ще те принудим”, изписан с червени букви на стената, се прилага на практика. Мъченията, цинизмът и физическото насилие превръщат талантливия младеж в безстрастен и хладнокръвен наблюдател. След падането на Берлинската стена Лорис е амнистиран. Вече е на свобода, но е отчужден и безразличен към заобикалящия го свят. Чрез отчаяното си бягство от действителността Лорис отмъщава за съсипания си живот и поема пътя на себеразрушението. Но среща любовта. И прави опит да намери спасение в ново бягство...

Режисьорът и сценарист Киран Коларов поверява камерата на оператора Красимир Костов, музиката е композирана от Кирил Дончев, а сценографията е дело на Георги Тодоров-Жози. В ролите ще видим Деян Славчев - Део, Фани Коларова, Христо Гърбов, Димитър Христов - Дичо, Валентин Танев, Валентин Ганев, Димитър Рачков и др. Филмът е продукция на КОЛАР, БНТ и НФЦ.

Режисьорът за филма

Не бих политизирал темата на филма или неговата история. Онова, което винаги ме е интересувало е екзистенциалните поражения върху личността, които нанася всяка затворена система. Или казано в контекста на филма - душевната обърканост, която превръща един интелигентен, свенлив и надарен младеж в безразличен и безчувствен изпълнител на чужда воля. Но филмът тематизира и още нещо - съвпадението на характер и съдба, точно така както са проповядвали още древните стоици. Именно това съвпадение на характер и съдба превръща Лорис в човек, който осъзнава, че е непригоден да живее нито във времето преди, нито днес - в свободния свят. Безверието на Лорис, отчаянието и страхът му да обича, го правят чужденец сега и завинаги. Бунтът на Лорис е бунт към самия себе си - към обезверената му същност. Но бунтът е и особена привилегия - привилегията да отстояваш вътрешната свобода и правото на морален избор.
в. „Монитор”, септември 2006

Критиката за филма

Актьорското откритие на Киран Коларов безспорно са Део и Дичо. Дори участието им да е замислено като стръв за младата публика, свикнала да предпочита телевизията и по-малко да ходи на кино, изпълнението им по нищо не отстъпва на познатите професионални актьори. И ако режисьорът Коларов триумфално се завръща на екрана, Део и Дичо също влизат с фанфари в българското кино.
в. „Стандарт”, септември 2006

Актьорите за филма

Деян Славчев - Део

Как се оказа в главната роля в “Бунтът на L.?

Няма как да не благодарим на Киран Коларов – и аз, и Дичо, защото той ни взе. Без кастинг, без нищо, даде ми сценария и каза “Действай!” Такава възможност едва ли ще ми се отвори друг път в живота. След като е тръгнало, няма как да не прегърнеш подобен шанс.
Гледам филма, и виждам герой, не Део какъвто си го знаем. Пак си естествен, обаче си много обран, точен, все едно че отиваш на някаква мисия...
Имаше едно такова състояние на нещата. Все едно правим нещо, което приемаме като мисия. Киран има малко хипнотизаторски умения. Ако се отпуснеш, дори движенията му започват да действат. Работи по много специфичен начин. Това определено беше добре за нас.

Как работехте заедно?

Като плачехме ние, плачеше и той. Много е емоционален. Казвах му: “Моля те, застани така пред мен, само да те виждам”, и почвам да рева – до такава степен си влияехме. Това са пет седмици  от пет сутринта, до осем, без почивен ден.

Дичо

Киран Коларов реши, че ти трябва да участваш във филма “Бунтът на L. – защо и как стана това?

С Део от много време си говорехме, че трябва да участваме в някой филм и един ден съвсем случайно се видях с Киран Коларов. Той ме хареса, снима ни един ден в офиса и каза, че сме подходящите типажи.
По какъв начин работихте с режисьора? А с Део и Христо Гърбов?
Работехме по стандартния начин вероятно – правехме по 2-3 табана на всяка сценка, а с Део и Ицо е удоволствие не само да играеш, а и да си прекарваш свободното време. Особено Ицо – той ни забавляваше непрестанно с всякакви лафове, сценки и вицове. Във филма играят още много от великите наши артисти – Димитър Рачков, Вальо Танев, Бахаров...

Христо Гърбов

Как се работи с двамата непрофесионални актьори Део и Дичо?

Беше много смешно, защото Део, който ми е страшен фен, дотам, че копира мои изрази и думи, като разбрал, че ще се снимаме заедно, бил много щастлив. За мен това не беше голяма провокация. От една страна се работи много приятно с такива хора, защото те са чисти, не са изкушени актьорски. От друга страна двамата имат богат опит пред камерата като водещ и певец. Но както аз не мога да изпея чак толкова хубаво едно парче, така и те не владеят чисто професионални актьорски неща. На Дичо много съм му се смял – в костюма на пандизчията имаше съвсем криминален вид. А Део искаше да го напътствам зад кадър, докато снимаше една любовна сцена. Вадил съм зад кадър реакции от актьорите като втори режисьор.
сп. „Екран”, 2006

Фестивални участия и награди
2006
МФФ „Златна роза”, Варна – Почетен диплом на Деян Славчев-Део
Международен СФФ, София
МФФ Солун
Copyright © 2024 Dir.bg.