Първите реакции за "Гладиатор 2" - от епично до извратено
Тазгодишната непредсказуема надпревара за наградите "Оскар" очевидно ще бъде забавна, защото продължението на най-добрия филм от 2000 г. също ще участва в нея. Новият "Гладиатор" може да донесе на режисьора си Ридли Скот дългоочаквания "Оскар", а на Дензъл Уошингтън - третия за актьорско майсторство.
Епичното продължение на блокбъстъра "Гладиатор II" вече избухна на сцената след първата си прожекция в Лос Анджелис пред публика.
Повечето от първите реакции на посетителите на първата прожекция в Лос Анджелис са положителни. На критиката също. Тя определя филма като епично продължение със страхотни екшън сцени, невероятни визуални ефекти и звездни изпълнения. Всички са единодушни, че Дензъл Уошингтън определено заслужава "Оскар" за най-добра поддържаща мъжка роля, пише Variety.
Мат Бренън от "Лос Анджелис Таймс" обаче е в другата крайност - според него филмът е "абсолютно извратена гадост".
Във всеки случай продължението на носителя на наградата за най-добър филм през 2000 г. разпалва искрата, че Ридли Скот, трикратно номиниран за "Оскар" за режисура, този път може да спечели дългоочакваната награда. Освен това звездите му Пол Мескал и Дензъл Уошингтън вече са претенденти в съответните актьорски надпревари.
18 октомври 2024 г. Жаклин Коули, Пол Мескал, Кони Нилсен, Дензъл Уошингтън и Фред Хечингер (от ляво надясно) в разговор на сцената по време на специалната прожекция на "Гладиатор II" в Paramount Pictures Studios, Лос Анджелис
След като взе първата си номинация за "Оскар" за най-добър актьор за "Под слънцето" (2022), Мескал може да се окаже отново в категорията за главната си роля в "Гладиатор II". Междувременно Уошингтън, който вече има два актьорски оскара, може да се бори за трети, като потенциално ще се присъедини към малкия списък на трикратните носители на актьорски награди, сред които са Франсис Макдорманд, Джак Никълсън и Даниел Дей-Люис. Уошингтън ще се състезава в надпреварата за поддържаща мъжка роля.
Събитията в "Гладиатор II" се развиват 16 години след събитията в първия филм. Историята проследява Луций (Мескал) - внук на бившия император на Рим Марк Аврелий и син на Луцила (Кони Нилсен) и Максимус (Ръсел Кроу). Сега Луций живее със съпругата и детето си в Нумидия. Когато обаче римските войници, водени от генерал Марк Акаций (Педро Паскал), нахлуват, той е поробен и и принуден да се бие като гладиатор по заповед на младите императори Каракала и Гета (Джоузеф Куин и Фред Хечингер).
Наградите "Оскар" очевидно ще бъдат основна цел Paramount Pictures, които през този сезон ще представят още музикалната биография на Роби Уилямс "Better Man" и новата драма за заложническата трагедия на Олимпийските игри в Мюнхен през 1972 г., озаглавена "Пети септември". От трите предишни кандидатури на Ридли Скот за "Оскар" за режисура, сред които "Телма и Луиз" (1991), "Блек Хоук даун" (2001), "Гладиатор" беше най-близкият му шанс за победа, но загуби от двойно номинирания Стивън Содърбърг за "Трафик" (другата му номинация беше за "Ерин Брокович").
Въпреки че критиката приема Ридли Скот противоречиво през последните години (основно заради "Робин Худ" и "Изход: Богове и царе"), "Гладиатор II" може би е най-доброто му произведение след "Блек Хоук". Дори ако продължението превъзхожда предимно в техническите категории, историята е показала, че визуално зашеметяващи филми, като "Животът на Пи" на Анг Лий или "Гравитация" на Алфонсо Куарон, все още могат да изстрелят режисьорите на сцената на Dolby Theatre. Разбира се, зашеметяващият "Дюн" на Дени Вилньов (част втора) ще се бори за същите категории. Но победителят ще бъде само един...
8 май 2024 г. Сър Ридли Скот бе удостоен с една от най-високите британски рицарски степени - титлата Рицар на Големия Кръст, на официална церемония в замъка Уиндзор, Англия.
Снимка: Andrew Matthews/Pool/Getty ImagesИнтересно е, че историята на оскарите показва, че режисьор, чийто филм е спечелил най-добър филм, но е загубил категорията за режисура, все пак може да се завърне и да спечели с продължението. Франсис Форд Копола постига това, когато губи наградата за най-добър режисьор за "Кръстникът" (1972), но печели категорията с "Кръстникът II" (1974), който същата вечер взима шест Оскара, включително за най-добър филм. Възможно ли е новият "Гладиатор" да последва подобен сценарий? Номинацията за адаптиран сценарий би била от решаващо значение, но тази категория вече е препълнена с кандидати.
"Гладиатор II" вероятно ще бъде фаворит и на актьорския бранш. Забавното и зловещо превъплъщение на Уошингтън в образа на злодея Макрин, бивш роб, който замисля заговор за контрол над Рим, е едно от най-харизматичните му и завладяващи изпълнения. Разполагайки с най-зашеметяващите костюми и чифт хипнотизиращи обеци, работата му много напомня за втория му спечелен "Оскар" като корумпирания офицер от отдела за борба с наркотиците Алонзо в "Тренировъчен ден".
Ролите на злодеи традиционно се представят добре в категорията за поддържаща мъжка роля, като в миналото са печелили Хавиер Бардем ("Няма място за старите кучета"), Кристоф Валц ("Гадни копилета") и Хийт Леджър ("Черният рицар"). Уошингтън беше близо до това да си осигури трети "Оскар" съвсем наскоро със самостоятелната си роля в "Прегради" (2016), но не успя да се пребори с Кейси Афлек за "Манчестър до морето", дори след като спечели наградата на SAG. Въпреки това, с привидно по-тънкия списък на претендентите и без ясно очертаващ се лидер, Уошингтън може да бъде позициониран като новия фаворит за наградата. Като минимум, той може да успее да спечели и първата си номинация за БАФТА.
"Гладиатор II" тръгва по кината на 22 ноември.