Режисьорът на “Екскалибур” навърши 70 години
Големият английски кинорежисьор Джон Бурман е роден на 18 януари в Шепъртън, Англия през 1933 г. Той завършил католическо училище, въпреки че родителите му не са принадлежали към римо-католическата църква.
Първоначално се заловил с бизнес - в обещаващата през 50-те години сфера на химическото чистене. После обаче се насочил към писането на критически статии за филми за едно женско списание и за различни радиостанции, преди да премине на работа в Би-Би-Си. Там започнал да се изявява като талантлив режисьор на телевизионни документални филми.
Дебютирал в игралното кино с “Having a Wild Weekend”/“Catch Us If You Can”, 1965), който е оригинална сатира срещу вездесъщата реклама в телевизията. След това създал великолепния документален филм “Великият режисьор” (Great director, 1967), посветен на живота на Дейвид Уорк Грифит – един от новаторите на американското и световното кино.
Веднага след пристигането си в САЩ заснел два филма с Лий Марвин, който му станал близък приятел и изиграл важна роля за бързия му пробив в Холивуд. Единият филм с негово участие е прочутият гангстерски трилър “В упор” (Point Blank, 1967), посрещнат с възторг от критиката, а другият е психологическата драма “Ад в Тихия океане” (Hell In The Pacific, 1968), в който Марвин и Тоширо Мифуне изпълняват ролите на двама мъже, продължаващи да воюват и след като са попаднали на необитаем остров.
После Джон Бурман върнал в Англия, за да режисира “Лео последния” (1970), “Зардоз” (1974) и “Екзорсистът II”. Огромна слава му донесъл “Екскалибур” (1981).
В своите филми, независимо към какъв жанр принадлежат, Бурман неизменно повдига философски проблеми: за противопоставянето на “природата” и “културата” (“Избавление”, 1972 и “Изумрудената гора”, 1985); за конфликта на личността и стриктно организираната социална система (фантастичната антиутопия “Зардоз”, 1973), за смяната на историческите епохи и пагубната сила на властта (рицарският епос по келтските легенди за крал Артур “Екскалибур”, 1981). Интересен субективен поглед към събитията от Втората световна война предлага лиричната комедия “Надежда и слава” (1986), в която са представени епизоди от военното детство на самия режисьор през очите на деветгодишния екранен персонаж.
Филмът “Избавление” е номиниран за “Оскар” в разделите за най-добър филм и най-добра режисура, а по-късно и “Надежда и слава” претендира, но не получава престижната награда в трите раздела, в които е номиниран (най-добър филм, най-добър сценарий и най-добра режисура). Джон Бурман е отличаван на кинофестивала в Кан (1970) с наградата за режисура и пак там (1981) - с почетната премия за художествен принос в киното.