87 филма в борба за Оскарова номинация

09.10.2018 г.
87 филма в борба за Оскарова номинацияAMPAS - The Academy of Motion Picture Arts and Sciences - публикува вчера официалния списък с предложения от държавите по света за категорията "най-добър чуждоезичен филм" за наградите Оскар 2019. Те са общо 87, като за първи път участват Малави и Нигер. Както е известно, българското предложение е за "Вездесъщият" - то бе прието на 17 септември от Националния филмов център измежду 13 предложения от 11-членна комисия с председател Владимир Андреев.

Номинациите за 91-вите награди "Оскар" ще бъдат обявени на 22 януари 2019 г., а церемонията по наградите е на 24 февруари.

Ето и пълният списък на Академията, по азбучен ред на държавите на английски език:

1. Afghanistan, “Rona Azim’s Mother,” Jamshid Mahmoudi, director
2. Algeria, “Until the End of Time,” Yasmine Chouikh, director
3. Argentina, “El Angel,” Luis Ortega, director
4. Armenia, “Spitak,” Alexander Kott, director
5. Australia, “Jirga,” Benjamin Gilmour, director
6. Austria, “The Waldheim Waltz,” Ruth Beckermann, director
7. Bangladesh, “No Bed of Roses,” Mostofa Sarwar Farooki, director
8. Belarus, “Crystal Swan,” Darya Zhuk, director
9. Belgium, “Girl,” Lukas Dhont, director
10. Bolivia, “The Goalkeeper,” Rodrigo “Gory” Patino, director
11. Bosnia and Herzegovina, “Never Leave Me,” Aida Begic, director
12. Brazil, “The Great Mystical Circus,” Carlos Diegues, director
13. Bulgaria, “Omnipresent,” Ilian Djevelekov, director ("Вездесъщият")
14. Cambodia, “Graves without a Name,” Rithy Panh, director
15. Canada, “Family Ties,” Sophie Dupuis, director
16. Chile, “…And Suddenly the Dawn,” Silvio Caiozzi, director
17. China, “Hidden Man,” Jiang Wen, director
18. Colombia, “Birds of Passage,” Cristina Gallego, Ciro Guerra, directors
19. Costa Rica, “Medea,” Alexandra Latishev, director
20. Croatia, “The Eighth Commissioner,” Ivan Salaj, director
21. Czech Republic, “Winter Flies,” Olmo Omerzu, director
22. Denmark, “The Guilty,” Gustav Moller, director;
23. Dominican Republic, “Cocote,” Nelson Carlo De Los Santos Arias, director
24. Ecuador, “A Son of Man,” Jamaicanoproblem, director
25. Egypt, “Yomeddine,” A.B. Shawky, director
26. Estonia, “Take It or Leave It,” Liina Trishkina-Vanhatalo, director
27. Finland, “Euthanizer,” Teemu Nikki, director
28. France, “Memoir of War,” Emmanuel Finkiel, director
29. Georgia, “Namme,” Zaza Khalvashi, director
30. Germany, “Never Look Away,” Florian Henckel von Donnersmarck, director
31. Greece, “Polyxeni,” Dora Masklavanou, director
32. Hong Kong, “Operation Red Sea,” Dante Lam, director
33. Hungary, “Sunset,” Laszlo Nemes, director ("Залез")
34. Iceland, “Woman at War,” Benedikt Erlingsson, director ("Жена на война")
35. India, “Village Rockstars,” Rima Das, director
36. Indonesia, “Marlina the Murderer in Four Acts,” Mouly Surya, director
37. Iran, “No Date, No Signature,” Vahid Jalilvand, director;
38. Iraq, “The Journey,” Mohamed Jabarah Al-Daradji, director;
39. Israel, “The Cakemaker,” Ofir Raul Graizer, director; ("Пекарят")
40. Italy, “Dogman,” Matteo Garrone, director;
41. Japan, “Shoplifters,” Hirokazu Kore-eda, director; ("Крадци от магазини")
42. Kazakhstan, “Ayka,” Sergey Dvortsevoy, director;
43. Kenya, “Supa Modo,” Likarion Wainaina, director;
44. Kosovo, “The Marriage,” Blerta Zeqiri, director;
45. Latvia, “To Be Continued,” Ivars Seleckis, director;
46. Lebanon, “Capernaum,” Nadine Labaki, director;
47. Lithuania, “Wonderful Losers: A Different World,” Arunas Matelis, director;
48. Luxembourg, “Gutland,” Govinda Van Maele, director;
49. Macedonia, “Secret Ingredient,” Gjorce Stavreski, director;
50. Malawi, “The Road to Sunrise,” Shemu Joyah, director;
51. Mexico, “Roma,” Alfonso Cuaron, director;
52. Montenegro, “Iskra,” Gojko Berkuljan, director;
53. Morocco, “Burnout,” Nour-Eddine Lakhmari, director;
54. Nepal, “Panchayat,” Shivam Adhikari, director;
55. Netherlands, “The Resistance Banker,” Joram Lursen, director;
56. New Zealand, “Yellow Is Forbidden,” Pietra Brettkelly, director;
57. Niger, “The Wedding Ring,” Rahmatou Keita, director;
58. Norway, “What Will People Say,” Iram Haq, director;
59. Pakistan, “Cake,” Asim Abbasi, director;
60. Palestine, “Ghost Hunting,” Raed Andoni, director; ("Лов на духове")
61. Panama, “Ruben Blades Is Not My Name,” Abner Benaim, director;
62. Paraguay, “The Heiresses,” Marcelo Martinessi, director;
63. Peru, “Eternity,” Oscar Catacora, director;
64. Philippines, “Signal Rock,” Chito S. Rono, director;
65. Poland, “Cold War,” Pawel Pawlikowski, director; ("Студена война")
66. Portugal, “Pilgrimage,” Joao Botelho, director;
67. Rоmania, “I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians,” Radu Jude, director;
68. Russia, “Sobibor,” Konstantin Khabensky, director; ("Собибор")
69. Serbia, “Offenders,” Dejan Zecevic, director;
70. Singapore, “Buffalo Boys,” Mike Wiluan, director;
71. Slovakia, “The Interpreter,” Martin Sulik, director;
72. Slovenia, “Ivan,” Janez Burger, director; ("Иван")
73. South Africa, “Sew the Winter to My Skin,” Jahmil X.T. Qubeka, director;
74. South Korea, “Burning,” Lee Chang-dong, director;
75. Spain, “Champions,” Javier Fesser, director;
76. Sweden, “Border,” Ali Abbasi, director;
77. Switzerland, “Eldorado,” Markus Imhoof, director;
78. Taiwan, “The Great Buddha+,” Hsin-Yao Huang, director;
79. Thailand, “Malila The Farewell Flower,” Anucha Boonyawatana, director;
80. Tunisia, “Beauty and the Dogs,” Kaouther Ben Hania, director;
81. Turkey, “The Wild Pear Tree,” Nuri Bilge Ceylan, director; ("Дивата круша")
82. Ukraine, “Donbass,” Sergei Loznitsa, director;
83. United Kingdom, “I Am Not a Witch,” Rungano Nyoni, director;
84. Uruguay, “Twelve-Year Night,” Alvaro Brechner, director;
85. Venezuela, “The Family,” Gustavo Rondon Cordova, director;
86. Vietnam, “The Tailor,” Buu Loc Tran, Kay Nguyen, directors;
87. Yemen, “10 Days before the Wedding,” Amr Gamal, director.
Copyright © 2018 Dir.bg.