Номинации за наградите „Оскар“ 2020

13.01.2020 г.
Номинации за наградите „Оскар“ 2020Номинациите за най-престижните филмови награди, тези на Американската киноакадемия, или за по-лесно „Оскар“, бяха оповестени този следобед от импровизирано студио в централата на Академията от актьорите Иса Рей и Джон Чо.

Сензационният хит за вечния враг на Батман „Жокера“ си остава абсолютен фаворит, след като комик-ноар драмата получи номинации в най-много категории – общо 11, включително за най-добър филм, режисьор и актьор на Хоакин Финикс. Плътно зад него са военният епос „1917“, мафиотската сага „The Irishman“ и „Имало едно време... в Холивуд” с по 10 номинации.

След като дълго време бе пренебрегвана от Академията, Скарлет Йохансон отбеляза рядко срещан дубъл с номинации за най-добра актриса в главна и в поддържаща роля за работата й съответно в "Marriage Story" и "Джоджо Заека". Синтия Ериво също бе номинирана за две награди: за най-добра актриса и най-добра песен, и двете за "Хариет".

Сред номинираните за най-добър режисьор няма жени, отбеляза остроумно анонсиращата актриса Иса Рей, като подхвърли "Поздравления за тези мъже!"

Церемонията по раздаване на 92-те награди „Оскар“ ще се състои на 9 февруари в „Долби Тиътър“ в Лос Анджелис. Тя няма да има официален водещ за втора поредна година. Академията реши, че това е добър вариант, след като миналогодишното шоу беше по-кратко с половин час от това през 2018 г. и се радваше на по-висок рейтинг. Очакваме скоро да научим имената на звездите, които ще представят номинираните филми и ще връчват наградите.

Ето и пълният списък с номинираните в 24-те категории:

Най-добър филм
The Irishman
Жокера
1917
Имало едно време... в Холивуд
Джоджо Заека
Пълно ускорение
Паразит
Малки жени
Marriage Story

Най-добър режисьор
Мартин Скорсезе - „The Irishman
Куентин Тарантино - „Имало едно време... в Холивуд
Сам Мендес - „1917
Тод Филипс - „Жокера
Бонг Джун Хо - „Паразит

Най-добър актьор
Леонардо ДиКаприо - „Имало едно време... в Холивуд
Антонио Бандерас - „Болка и величие
Адам Драйвър - „Marriage Story
Джонатан Прайс - „The Two Popes“
Хоакин Финикс - „Жокера

Най-добра актриса
Скарлет Йохансон - „Marriage Story
Сърша Ронан - „Малки жени
Шарлийз Терон - „Бомба със закъснител
Рене Зелуегър - „Джуди
Синтия Ериво – „Хариет

Най-добър поддържащ актьор
Антъни Хопкинс - „The Two Popes“
Ал Пачино - „The Irishman
Брад Пит - „Имало едно време... в Холивуд
Джо Пеши - „The Irishman
Том Ханкс - „A Beautiful Day in the Neighborhood

Най-добра поддържаща актриса
Флорънс Пю - „Малки жени
Лора Дърн - „Marriage Story
Скарлет Йохансон - „Джоджо Заека
Кати Бейтс - „Случаят Ричард Джуъл
Марго Роби - „Бомба със закъснител

Най-добър оператор
Роджър Дийкинс, „1917
Родриго Прието, „The Irishman
Лорънс Шер, „Жокера
Джарин Блашк, „Фарът
Робърт Ричардсън, „Имало едно време... в Холивуд

Най-добър оригинален сценарий
Сам Мендес и Кристи Уилсън-Кеърнс, „1917
Ноа Баумбак, „Marriage Story
Райън Джонсън, „Вади ножовете
Куентин Тарантино, „Имало едно време... в Холивуд
Бонг Джун Хо и Джин Вон Хан, „Паразит

Най-добър адаптиран сценарий
Грета Гъруиг, „Малки жени
Стивън Зейлиън, „The Irishman
Антъни Маккартън, „The Two Popes“
Тод Филипс и Скот Силвър, „Жокера
Тайка Уайтити, „Джоджо Заека

Най-добър международен филм
Клетниците 2019”, Франция
Болка и величие”, Испания
Паразит”, Южна Корея
Медена земя”, Северна Македония
Тяло Христово”, Полша

Най-добър анимационен филм
„I Lost My Body” (Франция)
Играта на играчките: Пътешествието
Как да си дресираш дракон: Тайнственият свят
Търсенето на Линк
„Klaus“ (Испания, Великобритания)

Най-добра сценография
The Irishman
1917
Имало едно време... в Холивуд
Джоджо Заека
Паразит

Най-добри костюми
Малки жени
The Irishman
Жокера
Имало едно време... в Холивуд
Джоджо Заека

Най-добър грим и прически
Бомба със закъснител
Жокера
1917
Джуди
Господарка на злото 2

Най-добър композитор
Александр Деспла - „Малки жени
Томас Нюман - „1917
Ранди Нюман - „Marriage Story
Джон Уилямс - „Междузвездни войни: Възходът на Скайуокър
Хилдюр Гюднадотир - „Жокера

Най-добра песен
„I Can't Let You Throw Yourself Away“, „Играта на играчките: Пътешествието
„Into the Unknown”, „Замръзналото кралство 2
„Stand Up”, „Хариет
„I'm Gonna Love Me Again“, „Рокетмен
„I'm Standing With You“, „Breakthrough“

Най-добър монтаж
The Irishman
Жокера
Джоджо Заека
Пълно ускорение
Паразит

Най-добър звук
Жокера
1917
Имало едно време... в Холивуд
Пълно ускорение
Към звездите

-Най-добър звуков мишунг
Жокера
1917
Имало едно време... в Холивуд
Пълно ускорение
Междузвездни войни: Възходът на Скайуокър

Най-добри визуални ефекти
1917
Отмъстителите: Краят
Цар Лъв
The Irishman
Междузвездни войни: Възходът на Скайуокър

Най-добър документален филм:

"American Factory" (САЩ)
"The Edge of Democracy" (Бразилия)
"Медена земя" (Северна Македония)
"For Sama" (Великобритания, Сирия)
"Пещерата" (Сирия, Дания, Германия, Катар, САЩ)

Най-добър късометражен документален филм:

"In the Absence"
"Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)"
"Life Overtakes Me"
"St. Louis Superman"
"Walk Run Cha-Cha"

Най-добра късометражна анимация:

"Daughter" (Чехия)
"Hair Love" (САЩ)
"Kitbull" (САЩ)
"Memorable" (Франция)
"Sister" (Китай, САЩ)

Най-добър късометражен игрален филм:

"Brotherhood"
"Nefta Football Club"
"The Neighbors' Window"
"Saria"
"A Sister"
Copyright © 2020 Dir.bg.