Турско кино онлайн на "Sofia MENAR"

08.01.2021 г.
Турско кино онлайн на 13-ото издание на фестивала за кино от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка Sofia MENAR ще се проведе от 15 януари до 31 януари онлайн на Neterra TV+. Фестивалът ще предложи 30 пълнометражни и 12 късометражни филма, като един от специалните фокуси, освен иранското, ще бъдe върху киното на Турция.

Сред акцентите в секцията с турски продукции е „Цигански романс("Rom An", 2019) на режисьора Осан Йълдъз, отличен с наградата за най-добър филм на фестивалите в Истанбул и Антакия.
Филмът представя историята на Алиджан, който живее в циганската махала на Истанбул и всички го познават като Ром. Цигулката е целият свят на Алиджан. Изкарва си прехраната като музикант в нощен клуб на цигански бос, а в свободните вечери свири на брега на Босфора. Запомня всичко по слух, защото никога не е учил и дори не познава нотите. Една вечер преподавателка от музикалната академия чува нежните звуци на цигулката му покрай брега и го кани в академията. Дори животът на Алиджан винаги да е бил цигански романс, днес е на път да се превърне в класическа симфония. Новата среда му предлага сигурност и приятели, но е пълна и с врагове, защото светът е готов за музиканта Ром, но не всички са готови да приемат рома Алиджан.

Най-награждаваният филм в селекцията е „Омар и ние("Omar ve biz", 2019) на режисьорите Марина Горбач и Мехмет Бахадър.
С над 20 отличия от международни фестивали, сред които най-добър филм от МФФ Арлингтън, най-добър филм от МФФ Истанбул, най-добър филм и награда за режисура от МФФ Кайсери, награда за режисура и награда за най-добър актьор (Джем Бендер) от МФФ Казан, награда на журито и награда за сценарий от МФФ Малатия, награда за най-добър актьор (Джем Бендер) от МФФ Антакия... Филмът проследява перипетиите на бившия военен Исмет, който трудно намира общ език с околните. Синът му заминава за Щатите, въпреки несъгласието на баща си. Скоро и съпругата на Исмет решава да последва сина. А Исмет се изправя пред ново предизвикателство, след като неочаквано до къщата му се настаняват Омар и Марие, двама бежанци, които ще го накарат да преосмисли своите предразсъдъци и възгледи.

Сред останалите предложения от турското кино е красивият и съзерцателен филм на Мурат Чери „Сън сънувах("Bir Düs Gördüm", 2020) за 8-годишния Тарък, който заминава да живее на село при своите баба и дядо. Там момчето живее в хармония с природата, но трудно се разбира с местните деца.

Своята премиера в рамките на 13-я Sofia MENAR ще има и дебютът на Елиф Акарсу Полат и Чийдам Бозали „Писма на съдбата("Kader Postasi", 2019).
Филмът представя историята на  Зейнеп и Юсуф, които от малки са заедно всеки ден и детството им минава така. Тя е неговият свят, а той е нейният. Един ден Юсуф заминава за големия град и повече никога не се връща. Зейнеп губи най-добрия приятел и първата си любов. Малко по малко, от младо влюбено момиче, тя се превръща в самотна зряла жена. В търсене на любовта, тя си намира странно хоби. Чрез рубрика във вестника, започва да си пише със затворници, с мисълта, че споделя с непознати. Един от тях е осъден до живот. Тя е спокойна, че никога няма да го срещне, но писмо след писмо, започва да го чувства все по-близък и чака писмата му с трепет.

Сред документалните предложения на фестивала е мащабният проект „Лица и стъпки("Yüzler ve Adımlar", 2019) на Салих Йоздерия, заснет в свещените градове Мека и Медина, с изключителни кадри на милиони вярващи, тръгнали на тържествено поклонение.

Домакин на Sofia MENAR тази година е Neterra TV+, където могат да бъдат гледани всички филми от селекцията. Зрителите ще имат възможността да изберат между три варианта за достъп: 3 филма за 10 лв., 10 филма за 20 лв. или абонамент от 30 лв., с който могат да се гледат всички филми от фестивала.
Абонаментите са налични на сайта menarfest

* * * * * * *

Sofia MENAR Film Festival се организира от “Позор” и запознава българската публика с културата и традициите на ислямския свят. Програмата на Sofia MENAR Film Festival представя най-доброто от игралното, документалното и късометражното кино на Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка, като традиционно включва и специално подбрани тематични събития, свързани с държавите от този регион, както и с обичаите на етническите групи, които обитават земите им. Фестивалът е основан през 2009 година.

Neterra TV+ е българска онлайн платформа, в която всички киномани могат да наемат или да закупят за гледане най-новите и качествени български филми, чужди заглавия, събития на живо и друго авторско съдържание. Платформата е част от Neterra.TV, която вече 15 години предоставя на сънародниците в чужбина достъп до най-гледаните български телевизионни канали, филми, предавания и музикални клипове във високо качество за целия свят. Каталогът на https://neterra.tv/plus е достъпен без необходимост от абонамент и се обновява непрекъснато.
Copyright © 2024 Dir.bg.