
75 филма могат да бъдат гледани от всяка точка на България до 30 април на online.siff.bg. Фестивалът посрещна над 70 чуждестранни гости от 19 страни.
На 19 март 2022 в Зала 1 на НДК се състоя Церемонията по връчване наградите на фестивала. Международното жури за първи и втори игрални филми в състав Иглика Трифонова (България) – режисьор, председател на журито, Лех Майевски (Полша) – режисьор, Олег Сенцов (Украйна) – режисьор, Златина Русева (Белгия-България) – режисьор и фестивален директор, Радивое Андрич (Сърбия) – режисьор, връчи следните награди:
* ГОЛЯМАТА НАГРАДА „СОФИЯ – ГРАД НА КИНОТО“ ЗА НАЙ-ДОБЪР ФИЛМ в Международния конкурс за първи и втори игрални филми в размер на 7 000 евро, осигурени от Столична община
- на филма „Соната“ (Полша) на режисьора Бартош Блашке и продуцентите Силвестер Банашкиевич и Марчин Курек.
„За детайлно и убедително разказания живот на един реален човек и мъчителния му път в намирането на смисъла да живее. За елегантния кинематографичен подход при създаването на една реалност от страдание, стоицизъм и доброта. За забележително актьорско присъствие. За вярата в силата на изкуството и таланта.“
СПЕЦИАЛНАТА НАГРАДА НА ЖУРИТО
- на филма „Смирен“ (България-Румъния) на режисьора Светослав Драганов.
„За куража да се вгледа в себе си и да превърне собствените си терзания във важен разговор. За аскетичните киносредства, с които създава образ на битката между егото и стремежът към житейски успехи, и мъчителното търсене на най-верния и почтен начин да изживее живота си. За силата на иронията, самоиронията и смирението. За докосващото и деликатно актьорско присъствие.“
НАГРАДАТА ЗА РЕЖИСУРА
- на Андрей М. Паунов за филма му „Януари“ (България-Португалия-Люксембург).
„За куража да интерпретира и надгражда добре позната и превърнала се в безспорна класика българска драматургия и да я трансформира в нова реалност. За дръзкото превръщане на литературата във филмови метафори. За впечатляващото кинематографично изграждане на визията и атмосферата на филма. За талантлива работа с актьорите.“
ПОЧЕТЕН ДИПЛОМ (Special Mention)
- на филма „Липсващият режисьор“ (Иран) на режисьора Арванд Дащарай.
„За трудния и новаторски начин да разкаже историята си, за смелостта да стигне до предела на театралното и да го превърне в жизнено кино.“
НАГРАДАТА ЗА БЪЛГАРСКИ КЪСОМЕТРАЖЕН ФИЛМ на стойност 9 500 евро (1 500 евро парична премия и 8 000 евро в постпродукционни услуги), осигурени от Доли медия студио
- на филма „Игра“ (България) на режисьора Орлин Менкаджиев.
„За кинематографично убедителния и запомняш се подход, по който в реално време разказва историята на две момчета. За изследването на инстинкта на всеки човек за надмощие. За умелото фокусиране върху психологията и механизма на насилието, с което всъщност започва всяка „една война“.“
* * * * * * *
НАГРАДАТА ЗА НАЙ-ДОБЪР БАЛКАНСКИ ФИЛМ се присъди от международно жури с председател Алберто Симоне (режисьор и продуцент, Италия) и членове Ян П. Матушински (режисьор, Полша) и Яна Титова (режисьор и актриса, България)
- на филма „Мурена“ (Хърватия-Бразилия-САЩ-Словения) на режисьорката Антонета Аламат Кусиянович.
„Наградата се връчва за неоспоримите художествени качества на филма, за вълнуващото напрежение, в което държи зрителя от най-първия кадър до финала. За изключително прецизния кинематографичен език и впечатляващите актьорски превъплъщения. За множеството тънки метафори, така добре преплетени в историята. За изящната работа с камерата, която ни разкрива океана по един напрегнат, но много откровен, истински и красиво-поетичен начин.“
Балканското жури присъди и ПОЧЕТЕН ДИПЛОМ (Special Mention)
- на филма „Синя луна“ (Румъния) на режисьорката Алина Григоре.
„Наградата се връчва за вълнуващо разказаната семейна история, започваща с остър писък и превеждаща зрителя през много неочаквани ситуации. За сложните, пълнокръвни герои и невероятно истинската и естествена актьорска игра. За изключителната работа с визията, която е вярна на историята и допринася за суровостта и неподправеността й.“
* * * * * * *
НАГРАДАТА ЗА НАЙ-ДОБЪР ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ беше присъдена от международно жури с председател Леван Когуашвили (режисьор, Грузия) и членове Моника Лазуреан-Горган (режисьор и продуцент, Румъния) и Петя Александрова (киновед, България)
- на филма „Zo Reken (кост от акула)“ (Канада) на режисьора Еманюел Лиша.
„Наградата се присъжда на ZO REKEN (КОСТ ОТ АКУЛА) за изненадващия и минималистичен начин на разказване на голяма история за една уязвима страна. С помощта на специална конструкция и автентична концепция откриваме опустошената държава Хаити през прозорците на автомобил Toyota.“
Документалното жури присъди ПОЧЕТЕН ДИПЛОМ (Special Mention)
- на филма „Нашето тихо местенце“ (Франция-България) на режисьорката Елица Георгиева.
„Почетният диплом се присъжда на филм, който представлява интимна конструкция за потапянето в миналото, за да можеш да се възстановиш в настоящето.“
* * * * * * *
НАГРАДАТА за НАЙ-ДОБЪР БЪЛГАРСКИ ИГРАЛЕН ФИЛМ бе определена от жури от фестивалните селекционери Стефан Лаудин (директор, МФФ Варшава), Тина Лок (директор на МФФ „Черни нощи“ в Талин) и Роберто Куето (програматор на фестивала в Сан Себастиан) и бе присъдена
- на филма „В сърцето на машината“ (България) на режисьора Мартин Макариев.
* * * * * * * *
Журито на ФИПРЕССИ в състав Майк Нафс (Нидерландия), Никола Фалчинела (Италия) и Ингеборг Братоева (България) присъди НАГРАДАТА НА ФИПРЕССИ
- на филма „Човекът, който търси вятъра“ (Румъния-България-Сърбия) на режисьора Михай Софронеа.
„Заради артистично и майсторски реализираната рефлексия върху човешкото съществуване и заради деликатността, с която езикът на киното се използва за разкриване на красотата на природата и на ежедневния живот.“
* * * * * * *
НАГРАДАТА НА ГИЛДИЯТА НА БЪЛГАРСКИТЕ КИНОКРИТИЦИ за филм от Балканския конкурс се присъди
- на „Рибена кост“ (България) на режисьора Драгомир Шолев.
* * * * * * *
НАГРАДАТА НА ПУБЛИКАТА за филм от Международния конкурс за първи и втори филм и Балканския конкурс се присъди
- на филма „Соната“ (Полша) на режисьора Бартош Блашке.
МЛАДЕЖКОТО ЖУРИ на фестивала определи за най-добър филм от Международния конкурс
- „Любовна песен“ (САЩ) на режисьора Макс Уокър-Силвърман.
„Често ни казват „Животът е пред вас“, сякаш е нещо само хубаво, а не и страшно. Киното е това, което ни дава посока, смелост, увереност да вървим напред. На екрана на 26-ото издание на София Филм Фест един филм ни даде спокойствието, че не е нужно да знаеш пътя или да имаш посоката, но винаги можеш да разчиташ, че ще се справиш и ще намериш това, което търсиш.“
* * * * * * *
На 26-ото издание на София Филм Фест бе връчена НАГРАДАТА НА СОФИЯ на Столичната община за цялостен принос към изкуството на киното на:
- Анжел Вагенщайн, сценарист (България)
- Иглика Трифонова, режисьор (България).