4 филма с по 3 Оскара!

06.03.2006 г.
4 филма с по 3 Оскара!Тази нощ, в Кодак тиатър, Лос Анджелис, се състоя 78-мата церемонията по обявяването на носителите на най-престижните награди в киното – Оскарите. Малко изненадващо, носител на наградата на Академията за най-добър филм стана произведението на режисьора-дебютант, канадеца Пол Хагис. „Сблъсъци” затвърди победата си и с Оскари в категориите „Най-добър сценарий” и „Най-добър монтаж”. Най-големият му конкурент в борбата за най-добър филм, „Планината Броукбек”,  спечели оскари за най-добър режисьор на Анг Лий, адаптиран сценарий и музика. Добре се представи и „Мемоарите на една гейша” с награди за операторско майсторство, сценография и костюми. С три оскара е и Кинг Конг (за звук, звуков монтаж и визуални ефекти). Статуетките за най-добър актьор и актриса, съвсем очаквано отидоха при Филип Сиймор Хофман и Рийз Уидърспун.

Ето и пълният списък на победителите:

НАЙ-ДОБЪР ФИЛМ НА ГОДИНАТА
Победител: Сблъсъци (2004) - Пол Хагис, Кати Шулман
Другите номинирани:

Планината Броукбек (2005) - Даяна Осана, Джеймс Шеймъс
Капоти (2005) - Карълайн Барън, Уилям Винс, Майкъл Оховен
Лека нощ и късмет!. (2005) - Грант Хеслов
Мюнхен (2005) - Стивън Спилбърг, Катлийн Кенеди, Бери Мендел


НАЙ-ДОБЪР АКТЬОР
Победител: Филип Сиймор Хофман за Капоти (2005)
Другите номинирани

Терънс Хауърд за Hustle & Flow (2005)
Хийт Леджър за Планината Броукбек (2005)
Хоакин Финикс за Walk the Line (2005)
Дейвид Стратеърн за Лека нощ и късмет! (2005)


НАЙ-ДОБРА АКТРИСА
Победител: Рийз Уидърспун за Walk the Line (2005)
Другите номинирани:

Джуди Денч за Мисис Хендерсън представя (2005)
Фелисити Хъфман за Трансамерика (2005)
Кийра Найтли за Гордост и предразсъдъци (2005)
Шарлийз Терон за North Country (2005)


НАЙ-ДОБЪР АКТЬОР В ПОДДЪРЖАЩА РОЛЯ
Победител: Джордж Клуни за Сириана (2005)
Другите номинирани:

Мат Дилън за Сблъсъци (2004)
Пол Джиамати за Късметлията (2005)
Джейк Джиленхол за Планината Броукбек (2005)
Уилям Хърт за Тъмно минало (2005)


НАЙ-ДОБРА АКТРИСА В ПОДДЪРЖАЩА РОЛЯ
Победител: Рейчъл Вайс за The Constant Gardener (2005)
Другите номинирани:

Ейми Адамс за Junebug (2005)
Катрин Кийнър за Капоти (2005)
Франсис Макдорманд за North Country (2005)
Мишел Уилямс за Планината Броукбек (2005)


НАЙ-ДОБЪР РЕЖИСЬОР
Победител: Анг Лий за Планината Броукбек (2005)
Другите номинирани:

Джордж Клуни за Лека нощ и късмет! (2005)
Пол Хагис за Сблъсъци (2004)
Бенет Милър за Капоти (2005)
Стивън Спилбърг за Мюнхен (2005)


НАЙ-ДОБЪР СЦЕНАРИЙ
Победител: Сблъсъци (2004) – Пол Хагис, Робърт Мореско
Другите номинирани:

Лека нощ и късмет! (2005) – Джордж Клуни, Грант Хеслов
Мач пойнт (2005) – Уди Алън
Китът и сепията (2005) – Ноа Баумбак
Сириана (2005) – Стивън Гадан


НАЙ-ДОБЪР АДАПТИРАН СЦЕНАРИЙ
Победител: Планината Броукбек (2005) - Лари Макмъртри, Даяна Осана
Другите номинирани:

Капоти (2005) – Дан Фътърман
The Constant Gardener (2005) – Джефри Кейн
Тъмно минало (2005) – Джош Олсън
Мюнхен (2005) – Тони Къшнър, Ерик Рот


НАЙ-ДОБЪР ОПЕРАТОР
Победител: Мемоарите на една гейша (2005) – Дион Бийб
Другите номинирани:

Батман в началото (2005) – Уоли Пфистър
Планината Броукбек (2005) – Родриго Прието
Лека нощ и късмет! (2005) – Робърт Елсуит
Новият свят (2005) – Емануел Лубезки


НАЙ-ДОБЪР МОНТАЖ
Победител: Сблъсъци (2004) – Хюс Уинборн  
Другите номинирани:

Късметлията (2005) - Даниел П. Хенли, Вайк Хил
The Constant Gardener (2005) - Claire Simpson
Мюнхен (2005) – Майкъл Кан
Walk the Line (2005) – Майкъл Маккъскър


НАЙ-ДОБРА СЦЕНОГРАФИЯ
Победител: Мемоарите на една гейша (2005) – Джон Майри, Гретхен Рау
Другите номинирани:
Лека нощ и късмет!. (2005) – Джеймс Д. Бисел, Жан Паскал
Хари Потър и огненият бокал (2005) – Стюарт Крейг, Стефани Макмилън
Кинг Конг (2005) – Грант Мейджър, Дан Хена, Сайъмън Брайт
Гордост и предразсъдъци (2005) – Сара Грийнуд, Кейти Спенсър


НАЙ-ДОБРИ КОСТЮМИ
Победител: Мемоарите на една гейша (2005) – Колин Атуд
Другите номинирани:

Чарли и шоколадовата фабрика (2005) – Габриела Пескучи
Мисис Хендерсън представя (2005) – Санди Пауъл
Гордост и преразсъдъци (2005) – Жаклин Дюран
Walk the Line (2005) – Ейриан Филипс


НАЙ-ДОБРА МУЗИКА  
Победител: Планината Броукбек (2005) – Густаво Сантаолала
Другите номинирани:

The Constant Gardener (2005) – Алберто Иглесиас
Мемоарите на една гейша (2005) – Джон Уилямс
Мюнхен (2005) – Джон Уилямс
Гордост и предразсъдъци (2005) – Дарио Марианели


НАЙ-ДОБРА ПЕСЕН
Победител: Hustle & Flow (2005) – Джордан Хюстън, Седрик Коулман, Пол Берегард ("It's Hard Out Here For a Pimp")
Другите номинирани:

Сблъсъци (2004) – Майкъл Бекър, Катлин Йорк ("In the Deep")
Трансамерика (2005) – Доли Партън ("Travelin' Thru")


НАЙ-ДОБЪР ГРИМ
Победител: Хрониките на Нарния: Лъвът, Вещицата и дрешникът (2005) – Хауърд Бъргър, Тами Лейн
Другите номинирани:

Късметлията (2005) – Дейвид ЛиРой Андерсън, Ланс Андерсън
Star Wars: Епизод III – Отмъщението на ситите (2005) – Дейв Елси, Анет Майлс


НАЙ-ДОБЪР ЗВУК
Победител: Кинг Конг (2005) – Кристофър Бойс, Майкъл Семаник, Майкъл Хеджис, Хамънд Пийк
Другите номинирани:

Хрониките на Нарния: Лъвът, Вещицата и дрешникът (2005) (2005) – Тери Портър, Дийн A. Зупанич, Тони Джонсън
Мемоарите на една гейша (2005) - кевин O'Конъл, Грег П. Ръсел, Рик Клайн, Джон Притчет
Walk the Line (2005) – Пол Мейси, Дъг Хемфил, Питър Ф. Кърланд
Война на световете (2005) – Анди Нелсън, Ана Белмер, Рон Джъдкинс


НАЙ-ДОБЪР ЗВУКОВ МОНТАЖ
Победител: Кинг Конг (2005) – Майк Хопкинс, Итън Ван дер Рин
Другите номинирани:

Мемоарите на една гейша (2005) – Уайли Стейтман
Война на световете (2005) – Ричард Кинг



НАЙ-ДОБРИ ВИЗУАЛНИ ЕФЕКТИ
Победител: Кинг Конг (2005) – Джо Летери, Брайън Ван'т Хъл, Крисчън Ривърс, Ричард Тейлър
Другите номинирани:

Хрониките на Нарния: Лъвът, Вещицата и дрешникът (2005) – Дийн Райт, Бил Уестенхофер, Джим Бърни, Скот Фарар
Война на световете (2005) – Пабло Хелман, Денис Мюрън, Ранди Дутра, Даниъл Судик


НАЙ-ДОБЪР ПЪЛНОМЕТРАЖЕН АНИМАЦИОНЕН ФИЛМ
Победител: Уолъс и Громит: Проклятието на заека (2005) – Стив Бокс, Ник Парк
Другите номинирани:

Булката труп (2005) – Тим Бъртън, Майк Джонсън
Hauru no ugoku shiro (2004) - Хаяо Миязаки


НАЙ-ДОБЪР ЧУЖДОЕЗИЧЕН ФИЛМ
Победител: Tsotsi (2005) – Гевин Худ (Южна Африка)
Другите номинирани:

Bestia nel cuore, La (2005) – Кристина Коменчини (Италия)
Joyeux Noël (2005) – Кристиан Карио (Франция)
Paradise Now (2005) - Хани Абу-Асад (Палестина)
Sophie Scholl - Die letzten Tage (2005) – Маркс Ротемюнд (Германия)



НАЙ-ДОБЪР ПЪЛНОМЕТРАЖЕН ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ
Победител: Походът на императорите (2005) - Луи Жаке, Ив Даронду  Другите номинирани:

Darwin's Nightmare (2004) – Хюбърт Заупер
Enron: The Smartest Guys in the Room (2005) – Алекс Гибни, Джейсън Клиот
Murderball (2005) – Хенри Алекс РуБин, Дана Адам Шапиро
Street Fight (2005) – Маршал Къри



НАЙ-ДОБЪР КЪСОМЕТРАЖЕН ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ
Победител: A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin (2005) – Корийн Маринан, Ерик Симънсън
Другите номинирани:

God Sleeps in Rwanda (2005) – Кимбърли Акуаро, Стейси Шърман
The Life of Kevin Carter (2004) – Дан Краус
The Mushroom Club (2005) – Стивън Оказаки



НАЙ-ДОБЪР КРАТЪК АНИМАЦИОНЕН ФИЛМ
Победител: The Moon and the Son (2005) – Джон Кейнмейкър, Пеги Стърн
Другите номинирани:

Badgered (2005) – Шарън Колман
The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello (2005) – Антъни Лукас
9 (2005) – Шейн Акър
One Man Band (2005) – Марк Андрюс, Андрю Хименес


НАЙ-ДОБЪР КЪСОМЕТРАЖЕН ФИЛМ
Победител: Six Shooter (2005) – Мартин Макдона
Другите номинирани:

Ausreißer (2004) – Улрике Гроте
Cashback (2004) – Шон Елис, Лене Баузагер
Síðasti bærinn í dalnum (2004) – Тор Сигурйонсон
Our Time Is Up (2004) – Роб Пърлстейн, Пиа Клементе

Нет Фокус
Copyright © 2019 Dir.bg.