Номинации за Оскар 2007

23.01.2008 г.
Номинации за Оскар 2007Два филма имат най-много шансове - "Няма място за старите кучета" и "Ще се лее кръв" – и двата са с по 8 номинации. Веднага след тях се нареждат с по седем номинации лентите "Изкупление" и "Майкъл  Клейтън". Някои от тези четири филми, плюс независимата продукция Juno, ще вземе и наградата за най-добър филм. Интересн факт е, че Кейт Бланшет е номинирана в две категори – актриса в главна рола и в поддържаща роля – като във втория случай изпълнява мъжка роля – играе Боб Дилън в "I'm Not There". Наградите "Оскар" са най-престижните отличия в света на киното.

Церемонията по връчването им трябва да се състои на 24 февруари (в България вече ще е 25 февруари) в "Кодак тиътър" в Лос Анджелис. Дали ще има тържествена церемония зависи от развитето на стачката на сценаристите, която вече осуети церемониято по раздаването на наградите Златен глобус. Но със или без церемония, наградени ще има и имената им ще влязат в историята.

Ето го и пълният списък на номинираните:

Най-добър филм:
"Няма място за старите кучета",
"Ще се лее кръв", "Джуно", "Изкупление" и "Майкъл Клейтън"

Най-добър актьор:
Даниъл Дей-Луис в "Ще се лее кръв",
Джордж Клуни в "Майкъл Клейтън",
Джони Деп в "Суини Тод: Бръснарят Демон от Флийт Стрийт",
Томи Лий Джоунс в "В долината на Ела" и
Виго Мортенсен в "Източни обещания"

Най-добра актриса:
Джули Кристи в "Далеч от нея",
Марион Котийар в "Едит Пиаф: Животът в розово",
Кейт Бланшет в "Елизабет: Златният век",
Лора Лини в "Диваците" /"The Savages"/ и Елън Пейдж в "Джуно"

Най-добър актьор в поддържаща роля:
Кейси Афлек в "Убийството на Джеси Джеймс от страхливеца Робърт Форд",
Том Уилкинсън в "Майкъл Клейтън",
Хавиер Бардем в "Няма място за старите кучета",
Филип Сиймур Хофман във "Войната на Чарли Уилсън" и Хал Холбрук в "Сред дивата природа"

Най-добра актриса в поддържаща роля:
Кейт Бланшет" ("I'm not There"),
Тилда Суинтън в "Майкъл Клейтън",
Руби Дий в "Американски гангстер",
Саоирсе Ронан в "Изкупление" и Ейми Райън в "Жертва на спасение"

Най-добър режисьор:
братя Итън и Джоуел Коен за "Няма място за старите кучета",
Пол Томас Андерсън за "Ще се лее кръв",
Джулиън Шнабел за "Скафандърът и пеперудата",
Джейсън Райтман за "Джуно" и Тони Гилрой за "Майкъл Клейтън"

Най-добър чуждоезичен филм
"Фалшификаторите" /Австрия/,
"Бофорт" /Израел/,
"Монголецът" /Казахстан/,
"Катин" /Полша/ и "12" /Русия/

Най-добър адаптиран сценарий:
Кристофър Хамптън за "Изкупление",
Сара Поли за "Далеч от нея",
Роналд Харууд за "Скафандърът и пеперудата",
братя Итън и Джоуел Коен за "Няма място за старите кучета" и Пол Томас Андерсън за "Ще се лее кръв"

Най-добър оригинален сценарий:
Диабло Коди за "Джуно",
Нанси Оливър за "Ларс и истинското момиче",
Тони Гилрой за "Майкъл Клейтън",
Брад Бърд, Иън Пинкава и Джим Капобианко за "Ратауи" и Тамара Дженкинс за "Диваците"

Анимация:
"Рататуи", "Персеполис", "Всички на сърф"

Сценография:
"Американски гангстер", "Изкупление", "Златният компас",
"Суини Тод: Бръснарят демон от Флийт стрийт" и "Ще се лее кръв"

Операторско майсторство:
"Убийството на Джеси Джеймс от страхливеца Робърт Форд", "Изкупление",
"Скафандърът и пеперудата", "Няма място за старите кучета" и "Ще се лее кръв"

Звуков мишунг:
"Ултиматумът на Борн", "Няма място за старите кучета",
"Рататуи", "3:10 to Yuma" и "Трансформърс"

Монтаж на звукови ефекти:
"Ултиматумът на Борн", "Няма място за старите кучета", "Рататуи",
"Ще се лее кръв" и "Трансформърс"

Оригинална музика:
Дарио Марианели за "Изкупление", Алберто Иглесиас за "Ловецът на хвърчила",
Джеймс Нютън Хауърд за "Майкъл Клейтън",
Майкъл Джакино за "Рататуи" и Марко Белтрами за "3:10 to Yuma"

Песен към филм:
Глен Хансард и Маркета Ирглова за "Falling Slowly" от "Once",
Алън Менкен и Стивън Шуорц за "Happy Working Song" от "Омагьосана",
"Raise It Up" от "August Rush", Алън Менкен и Стивън Щуорц за "So Close" от "Омагьосана" и
Алън Менкен и Стивън Шуорц за "That's How You Know" от "Омагьосана"

Костюми:
"През Вселената", "Изкупление", "Елизабет: Златният век",
"Едит Пиаф: Животът в розово" и "Суини Тод: Бръснарят демон от Флийт стрийт"

Пълнометражен документален филм:
"Сико", "Война/Танц", "No End in Sight",
"Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience" и "Taxi to the Dark Side"

Късометражен документален филм:
"Freeheld", "Короната", "Salim Baba" и "Майката на Сари"

Монтаж:
"Ултиматумът на Борн", "Скафандърът и пеперудата", "Сред дивата природа",
"Няма място за старите кучета" и "Ще има кръв"

Грим:
"Едит Пиаф: Животът в розово", "Норбит",
"Карибски пирати: На края на света"

Късометражен анимационен филм:
"Срещнах моржа","Мадам Тутли Путли", "Дори гълъбите отиват в Рая",
"Моя любов", "Peter & the Wolf."

Късометражен игрален филм:
"At Night", "Il Supplente (The Substitute)",
"Le Mozart des Pickpockets (The Mozart of Pickpockets)", "Tanghi Argentini" и "The Tonto Woman."

Визуални ефекти:
"Златният компас", "Карибски пирати: На края на света" и "Трансформърс".
Copyright © 2019 Dir.bg.