Номинираните за „Оскар”

23.01.2009 г.
Номинираните за „Оскар”Най-чаканите номинации вече са факт. Лидер е „Странният случай с Бенджамин Бътън” с 13 номинации, следва го “Slumdog Millionaire” с 10, а на трето място е “Milk” с 8.

Ето и НОМИНИРАНИТЕ в отделните категории:

Най – добър филм:
Странният случай с Бенджамин Бътън” (2008)
“Фрост/Никсън” (2008)
“Milk” (2008)
Четецът” (2008)
“Slumdog Millionaire” (2008)

Най - добра главна мъжка роля:
Ричард Дженкинс за The Visitor (2007)
Франк Лангела за “Фрост/ Никсън” (2008)
Шон Пен за “Milk” (2008)
Брад Пит за “Странният случай с Бенджамин Бътън” (2008)
Мики Рурк за “Кечистът” (2008)

Най - добра главна женска роля:
Ан Хатауей за „Rachel Getting Married” (2008)
Анджелина Джоли за “Подмяната” (2008)
Мелиса Лио за „Замръзнала река” (2008)
Мерил Стрийп за “Съмнения” (2008)
Кейт Уинслет за “Четецът” (2008)

Най - добра мъжка поддържаща роля:
Джош Бролин за „Милк” (2008)
Робърт Дауни мл. за “Тропическа буря” (2008)
Филип Сиймор Хофман за “Съмнения” (2008)
Хийт Леджър за “Черният рицар” (2008)
Майкъл Шанън за “Пътят на промените” (2008)

Най - добра женска поддържаща роля:
Ейми Адамс за “Съмнения” (2008)
Пенелопе Крус за “Вики Кристина Барселона” (2008)
Вайола Дейвис за „Съмнения” (2008)
Тараджи Хенсън за “Странният случай с Бенджамин Бътън” (2008)
Мариса Томей за “Кечистът” (2008)

Най – добър режисьор:
Дани Бойл за “Slumdog Millionaire” (2008)
Стивън Долдри за “Четецът” (2008)
Дейвид Финчър за “Странният случай с Бенджамин Бътън” (2008)
Рон Хауърд за “Фрост/ Никсън” (2008)
Гюс Ван Сант за „Milk” (2008)

Най - добър оригинален сценарий:
Кортни Хънт за „Замръзнала река” (2008)
Майк Лий за  „Happy-Go-Lucky” (2008)
Мартин Макдонаф за “В Брюж” (2008)
Дъстин Ланс Блек за “Milk” (2008)
Андрю Стантън, Пийт Доктър за „УОЛ.И” (2008)

Най - добър адаптиран сценарий:
Ерик Рот, Робин Суикорд за “Странният случай с Бенджамин Бътън” (2008)
Джон Патрик Шанли за „Съмнения” (2008)
Питър Морган за “Фрост/ Никсън” (2008)
Дейвид Хеър за “Четецът” (2008)
Саймън Бифой за “Slumdog Millionaire” (2008)

Най - добър оператор:
Том Стърн за “Подмяната” (2008)
Клаудио Миранда за “Странният случай с Бенджамин Бътън” (2008)
Уоли Пфистър за “Черният рицар” (2008)
Крис Менгес/ Робърт Дийкинс за “Четецът” (2008)
Антъни Дод Мантъл за “Slumdog Millionaire” (2008)

Най - добър монтаж:
Кърк Бакстър/Ангъс Уол за “Странният случай с Бенджамин Бътън” (2008)
Лий Смит за “Черният рицар” (2008)
Майк Хил/ Дан Хенли (2008)
Крис Дикинс за “Slumdog Millionaire” (2008)

Най - добра сценография:
Джеймс Мураками/ Гари Фетис за “Подмяната” (2008)
Нейтън Кроули/ Питър Ландо за “Черният рицар” (2008)
Доналд Греъм Бърт/ Виктор Дж. Золфо за “Странният случай с Бенджамин Бътън” (2008)
Майкъл Карлин, Ребека Алиуей за „Дукесата” (2008)
Кристи Зиа, Дебра Шут за “Пътят на промените” (2008)

Най - добри костюми:
Катрин Мартин за „Австралия” (2008)
Жаклин Уест за “Странният случай с Бенджамин Бътън” (2008)
Майкъл О’Конър за “Дукесата” (2008)
Дани Гликър за “Milk” (2008)
Албърт Волски за “Пътят на промените” (2008)

Най - добър грим:
Странният случай с Бенджамин Бътън” (2008)
Черният рицар” (2008)
„Хелбой ІІ: Златната армия”

Най - добър саундтрак:
Странният случай с Бенджамин Бътън
„Defiance” (2008)
“Milk” (2008)
“Slumdog Millionaire” (2008)
„УОЛ.И” (2008)

Най - добра песен:
"Jai Ho" „Slumdog Millionaire” (2008)
"O Saya" “Slumdog Millionaire” (2008)
"Down to Earth" „УОЛ.И” (2008)

Най - добър звук:
Странният случай с Бенджамин Бътън
Черният рицар” (2008)
„Slumdog Millionaire” (2008)
„УОЛ.И” (2008)
„Неуловим” (2008)

Най - добър звуков монтаж:
Черният рицар” (2008)
„Железният човек” (2008)
„Slumdog Millionaire” (2008)
„УОЛ.И” (2008)
„Неуловим” (2008)

Най - добри визуални ефекти:
Странният случай с Бенджамин Бътън
Черният рицар” (2008)
„Железният човек” (2008)

Най - добър анимационен филм:
„Гръм” (2008)
„Кунг-Фу Панда” (2008)
„УОЛ.И” (2008)

Най - добър чуждестранен филм:
“Комплексът Баден-Майнхоф” (2008) Германия
„В класната стая” (2008) Франция
„Revanche” (2008) Австрия
„Okuribito” (2008) Япония
„Валс с Башир” (2008) Израел

Най - добър пълнометражен документален филм:
„The Betrayal – Nerakhoon” (2008)
„Encounters at the End of the World” (2007)
„The Garden” (2008)
Man on Wire (2008)
Trouble the Water (2008)

Най - добър късометражен документален филм:
„The Conscience of Nhem En”
„The Final Inch”
„Smile Pinki”
„The Witness from the Balcony of Room 306”

Най - добър късометражен анимационен филм:
„Ubornaya istoriya - lyubovnaya istoriya” (2007)
„La Maison en Petits Cubes”
„Oktapodi” (2007)
„Presto” (2008)
„This Way Up” (2008)

Най - добър късометражен игрален филм:
Auf der Strecke (2007)
Manon on the Asphalt
New Boy (2007)
The Pig
Spielzeugland (2007)
Copyright © 2019 Dir.bg.