"Аз съм Шарли" и на Златен глобус, изненади

12.01.2015 г.
Церемонията по връчването на 72-те филмови награди "Златен глобус" в Бевърли хилс започна снощи с отдаване на почит към жертвите от нападението в Париж. Редица холивудски звезди, сред които Хелън Мирън, Кати Бейтс, Диане Кругер и други показаха съпричастност като носеха популярния вече надпис "Аз съм Шарли". Кати Бейтс пък размаха телефона си, на чийто екран се вижда надписът.

Джордж Клуни, който спечели награда за цялостно творчество, заяви "Аз съм Шарли" при получаването на статуетката и призова да не се поддаваме на страха. Хелън Мирън заяви, че свободата на словото е идеал, който трудно се защитава, но всички трябва да се обединим около тази цел.

Американските награди "Златен глобус" се присъждат от Асоциацията на чуждестранната преса в Холивуд (HFPA) за постижения в кино и за телевизия, за предходната година. От 1961 г. насам церемонията неизменно се провежда в хотел Бевърли Хилтон в гр. Бевърли Хилс, Калифорния - както и вчерашното 72-ро по ред събитие, което бе излъчвано пряко от телевизия NBC, от 17 ч. местно време (3 ч. тази сутрин, българско време).

Вижте номинациите, обявени на 12 декември.

Победителите:
Най-много награди отнесе "Юношество" на Ричард Линклейтър (на снимката). Филмът, отнел 12 години за своето производство, стана "най-добър драматичен филм" заедно с "най-добър режисьор" за Линклейтър и най-добра поддържаща актриса за Патриша Аркет. При получаване на наградата си Линклейтър заяви: "Посвещавам това на всички родители по света и на семействата, които преминават през този свят и дават най-доброто от себе си. Всички правим грешки, никой не е съвършен".

Драмедията "Бърдмен" водеше в номинациите със 7 предложения, но спечели само 2 награди - една за Майкъл Кийтън ("най-добър актьор в комедия или мюзикъл") и една за най-добър сценарий.

За най-добър чуждоезичен филм бе обявен руският "Левиатан" - в конкуренция с полския "Ида", шведско-френско-норвежката копродукция "Турист" (с английско заглавие "Force Majeure"), израелско-германско-френския "Gett" и естонско-грузинския "Мандарини".

Като цяло "Златен глобус" е известен със своята непредсказуемост и това не подмина и тазгодишната церемония.
1. Изненада - "Гранд Хотел Будапеща": излязъл още през март миналата година, филмът на Уес Андерсън досега не бе в челото на дискусиите по наградния сезон, но успя да надделее над тежкия фаворит "Бърдмен".
2. "Греда" - Вайола Дейвис (от тв сериала "Как да ни се размине за убийство"): актрисата отново не успя да получи Златен глобус. Подобно на загубата си през 2012 г. срещу Мерил Стрийп, трилърът на телевизия ABC (излъчван в България от AXN) загуби срещу новака "Аферата" на Showtime с английската актриса Рут Уилсън.
3. Изненада - Еди Редмейн и "Теорията на всичко": "най-добър актьор във филмова драма" за превъплъщението му в брилянтния британски физик Стивън Хокинг.
4. "Греда" - сериалът "Истински детектив": криминалната драма на HBO загуби срещу "Фарго" на FX както в категорията за най-добър минисериал, така и при водещия актьор (Били Боб Торнтън надделя над Матю Макконъхи).
5. Изненада - "Селма" печели в категорията... оригинална песен. Хрониката за борбата за граждански права не бе сред фаворитите и не получи нищо за филм, режисьор или актьори и едва ли създателите й си отиват с песен на уста.
6. "Греда" - "Игра на кодове": Надеждите на Уайнстийн компанията за голям награден сезон бяха отрязани и останаха по-семплите номинации за награди от различните браншови организации.
7. Изненада - Ейми Адамс от "Големи очи": очакванията бяха свързани повече с Хелън Мирън и малката Куавенжаней Уолис, както и с Емили Блънт като жената на пекаря от "Вдън горите" или със залязващата старлетка на Джулиан Мур от "Maps to the Stars", още повече че Ейми Адамс спечели и миналата година с "Американска схема".
8. "Греда" - "Ловец на лисици" има проблеми още от дебюта си на кинофестивала в Кан, а реалният прототип Марк Шулц заля социалните медии с гневни коментари срещу Сони Класикс. HFPA съвсем отряза филма, макар и той да не бе сред фаворитите нито за филм, нито за актьор или за поддържащ актьор.
9. Изненада - "Как да си дресираш дракон 2": независимо че годината бе чудесна за анимацията като цяло, филмът бе отхвърлен както от критиката, така и от зрителите (разочароващи приходи) и победата му над "LEGO: Филмът" бе неочаквана.
10. Изненада - 35-годишната британка Джоан Фрогат от "Имението Даунтън": тя преодоля конкуренцията в "тежката категория" - на носителките на "Емми" Кейти Бейтс ("Зловеща семейна история") и Алисън Джени (“Mom”, водеща на наградите "Изборът на народа" преди няколко дни), както и на категоричната фаворитка Узо Адуба (“Orange Is the New Black” на Netflix / Lionsgate Television).

Всички награди:
Кино:

Best Motion Picture - Drama
WINNER
Boyhood

Other Nominees:
Selma
The Imitation Game
Foxcatcher
The Theory of Everything

Best Motion Picture - Musical or Comedy
WINNER
The Grand Budapest Hotel

Other Nominees:
Birdman
St. Vincent
Into the Woods
Pride

Best Performance by an Actor in a Motion Picture - Drama
WINNER
Eddie Redmayne for The Theory of Everything

Other Nominees:
Steve Carell for Foxcatcher
Benedict Cumberbatch for The Imitation Game
Jake Gyllenhaal for Nightcrawler
David Oyelowo for Selma
Best Performance by an Actress in a Motion Picture - Drama

WINNER
Julianne Moore for Still Alice

Other Nominees:
Jennifer Aniston for Cake
Rosamund Pike for Gone Girl
Reese Witherspoon for Wild
Felicity Jones for The Theory of Everything

Best Performance by an Actor in a Motion Picture - Musical or Comedy
WINNER
Michael Keaton for Birdman

Other Nominees:
Ralph Fiennes for The Grand Budapest Hotel
Christoph Waltz for Big Eyes
Bill Murray for St. Vincent
Joaquin Phoenix for Inherent Vice

Best Performance by an Actress in a Motion Picture - Musical or Comedy
WINNER
Amy Adams for Big Eyes

Other Nominees:
Emily Blunt for Into the Woods
Julianne Moore for Maps to the Stars
Helen Mirren for The Hundred-Foot Journey
Quvenzhané Wallis for Annie

Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Motion Picture
WINNER
J.K. Simmons for Whiplash

Other Nominees:
Robert Duvall for The Judge
Mark Ruffalo for Foxcatcher
Ethan Hawke for Boyhood
Edward Norton for Birdman

Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Motion Picture
WINNER
Patricia Arquette for Boyhood

Other Nominees:
Keira Knightley for The Imitation Game
Emma Stone for Birdman
Meryl Streep for Into the Woods
Jessica Chastain for A Most Violent Year

Best Director - Motion Picture
WINNER
Richard Linklater for Boyhood

Other Nominees:
Alejandro González Iñárritu for Birdman
Ava DuVernay for Selma
David Fincher for Gone Girl
Wes Anderson for The Grand Budapest Hotel

Best Screenplay - Motion Picture
WINNER
Birdman: Alejandro González Iñárritu, Armando Bo, Alexander Dinelaris, Nicolás Giacobone

Other Nominees:
Boyhood: Richard Linklater
Gone Girl: Gillian Flynn
The Imitation Game: Graham Moore, Andrew Hodges
The Grand Budapest Hotel: Wes Anderson, Hugo Guinness

Best Original Song - Motion Picture
WINNER
Common, John Legend for Selma (Glory)
Other Nominees:
Lana Del Rey for Big Eyes (Big Eyes)
Patti Smith, Lenny Kaye for Noah (Mercy Is)
Sia for Annie (Opportunity)
Lorde for The Hunger Games: Mockingjay - Part 1 (Yellow Flicker Beat)

Best Original Score - Motion Picture
WINNER
Jóhann Jóhannsson for The Theory of Everything

Other Nominees:
Alexandre Desplat for The Imitation Game
Trent Reznor, Atticus Ross for Gone Girl
Antonio Sanchez for Birdman
Hans Zimmer for Interstellar

Best Animated Film
WINNER
How to Train Your Dragon 2

Other Nominees:
The Book of Life
The Boxtrolls
Big Hero 6
The Lego Movie

Best Foreign Language Film
WINNER
Leviathan

Other Nominees:
Ida
Force Majeure
Gett: The Trial of Viviane Amsalem
Tangerines

Телевизия:

Best Television Series - Drama
WINNER
"The Affair"

Other Nominees:
"Downton Abbey"
"The Good Wife"
"House of Cards"
"Game of Thrones"

Best Television Series - Musical or Comedy
WINNER
"Transparent"

Other Nominees:
"Girls"
"Orange Is the New Black"
"Silicon Valley"
"Jane the Virgin"

Best Mini-Series or Motion Picture Made for Television
WINNER
"Fargo"

Other Nominees:
"Olive Kitteridge"
"True Detective"
"The Missing"
The Normal Heart

Best Performance by an Actor in a Television Series - Drama
WINNER
Kevin Spacey for "House of Cards"

Other Nominees:
Liev Schreiber for "Ray Donovan"
James Spader for "The Blacklist"
Dominic West for "The Affair"
Clive Owen for "The Knick"

Best Performance by an Actress in a Television Series - Drama
WINNER
Ruth Wilson for "The Affair"

Other Nominees:
Robin Wright for "House of Cards"
Julianna Margulies for "The Good Wife" (2009)
Viola Davis for "How to Get Away with Murder"
Claire Danes for "Homeland"

Best Performance by an Actor in a Television Series - Musical or Comedy
WINNER
Jeffrey Tambor for "Transparent"

Other Nominees:
Don Cheadle for "House of Lies"
Ricky Gervais for "Derek"
William H. Macy for "Shameless"
Louis C.K. for "Louie" (2010)

Best Performance by an Actress in a Television Series - Musical or Comedy
WINNER
Gina Rodriguez for "Jane the Virgin"

Other Nominees:
Lena Dunham for "Girls"
Edie Falco for "Nurse Jackie"
Julia Louis-Dreyfus for "Veep"
Taylor Schilling for "Orange Is the New Black"

Best Performance by an Actor in a Mini-Series or a Motion Picture Made for Television
WINNER
Billy Bob Thornton for "Fargo"

Other Nominees:
Martin Freeman for "Fargo"
Matthew McConaughey for "True Detective"
Woody Harrelson for "True Detective"
Mark Ruffalo for The Normal Heart

Best Performance by an Actress in a Mini-Series or a Motion Picture Made for Television
WINNER
Maggie Gyllenhaal for "The Honourable Woman"

Other Nominees:
Jessica Lange for "American Horror Story"
Frances McDormand for "Olive Kitteridge"
Frances O'Connor for "The Missing"
Allison Tolman for "Fargo"

Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Mini-Series or Motion Picture Made for Television
WINNER
Matt Bomer for The Normal Heart

Other Nominees:
Jon Voight for "Ray Donovan"
Alan Cumming for "The Good Wife"
Bill Murray for "Olive Kitteridge"
Colin Hanks for "Fargo"

Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Series, Mini-Series or Motion Picture Made for Television
WINNER
Joanne Froggatt for "Downton Abbey"

Other Nominees:
Allison Janney for "Mom"
Uzo Aduba for "Orange Is the New Black"
Kathy Bates for "American Horror Story"
Michelle Monaghan for "True Detective"
Copyright © 2019 Dir.bg.